WIELCY INNI: JEZUS, GOMBROWICZ, OSIECKA
O spektaklu:
Trzy figury, trzy pomniki, trzy legendy zabierają głos. Tego wieczoru w każdym z bohaterów zobaczymy człowieka. W najgorszym sensie tego słowa. Wielcy Inni: pogrążeni w resentymentach, wulgarni, niesprawiedliwi, brutalni, małostkowi. Śmieszni. Wrzuceni w konwencję kabaretu, programowo niepoważni, a zatem bezpieczni, mogą wreszcie przemówić najbardziej „własnym” głosem. Witold Gombrowicz: nieśmiały szowinista zabłyśnie w kiepskim stylu. Jezus Chrystus: przemiły neurotyk opowie o konsekwencjach edypalnego konfliktu z Bogiem Ojcem. Agnieszka Osiecka: upomni się o tożsamość poetki-alkoholiczki, w kraju, gdzie pić wypada wyłącznie poetom.
Nie dajcie się zwieść pozorom. Bohaterowie tego wieczoru, nieszczęśliwie zakochani w sobie, w istocie proszą Was o miłość. A każde szyderstwo podszyte jest szczerym uwielbieniem. Na granicy dobrego smaku.
Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
tekst: Jacek Kozłowski
obsada: Mirosława Żak
aranżacja piosenek: LieBerKnapp Trio
w składzie: Wojciech Bergander (bass), Remigiusz Knapik (klawisze), Bartłomiej Libera (perkusja)
Spektakl trwa 60 minut
Mirosława Żak, aktorka wałbrzyskiego Teatru, została uznana przez publiczność 5. Koszalińskich Konfrontacji Młodych „m-teatr” 2014 za najlepszą aktorkę festiwalu.
NAGRODA AKTORSKA dla MIROSŁAWY ŻAK na 13. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie
przerwa techniczna pomiędzy spektaklami: 20 minut
WIELCY INNI II: DEPRESJE. SZYMBORSKA, RYMKIEWICZ, BIELICKA
Druga odsłona wałbrzyskiego stand-upu teatralnego Jacka Kozłowskiego. Wisława Szymborska, Jarosław Marek Rymkiewicz, Hanka Bielicka. Wybrani z bogatego pejzażu narodowych mitologii i symboli, ludzie-idiomy zabierają głos. Trzech aktorów, trzech bohaterów i trzy monologi. Przekraczając granice przyzwoitości i dobrego smaku, biograficzne szczegóły zostają tutaj wykorzystane, by uruchomić precyzyjny mechanizm zasadzający się na parodii i ironicznym podejściu do rzekomych świętości. Kolejne żarty i opowieści, prezentowane przez komików, składają się na prześmiewczy, ostry portret „polskich super-bohaterów”. Umożliwiając z jednej strony intymne obcowanie z ważnymi dla rodzimej kultury figurami, z drugiej – odzierając je z patosu, powagi i wzniosłości – bez wątpienia ulubionych zjawisk z rezerwuaru polskiego historycznego imaginarium. Szymborska, Rymkiewicz, Bielicka ukazani zostaną w depresji. Doświadczenie rozczarowania, znudzenia rozpoznanym światem, daje się odnaleźć w trzech, indywidualnych, zamkniętych i kompletnych językowych przestrzeniach. Równocześnie odmienne stylistyki, właściwe dla trzech artystów, wyznaczają różne modele podejścia do opisu i diagnozowania rodzimej rzeczywistości. Każdy z nich natomiast zostanie wzięty w ostry, komiczny nawias i posłuży jako pretekst do szalonej zabawy zbiorowymi wyobrażeniami, kulturowymi normami i wielkimi hasłami, z patriotyzmem na czele.
Co wynika ze zwątpienia w temacie własnego wizerunku i życiowych wyborów? Depresja w wykonaniu Wielkich Innych znów jest obłędnie śmieszna.
Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
tekst i reżyseria: Jacek Kozłowski
projekt scenografii: Karolina Pająk
opieka artystyczna: Maciej Podstawny
obsada: Mirosława Żak, Włodzimierz Dyła [g], Rafał Kosowski
aranżacja piosenek: Wojciech Bergander (kontrabas), Bartłomiej Libera (perkusja), Piotr Dziadkowiec (piano), Beniamin Drożdżal (realizacja dźwięku, mix).
Spektakl trwa 70 minut
Nagrania zostały zrealizowane przez studentów Instytutu Jazzu PWSZ w Nysie.
Spektakl powstał w koprodukcji: Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie oraz 8. Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym Boska Komedia w Krakowie.
Spektakl bierze udział w 22. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
PREMIERA: krakowska: 5 grudnia 2015, wałbrzyska: 8 stycznia 2016,