Plac Karin Stanek 1, 41-902 Bytom
T: 32/ 389 31 09, E: sekretariat@becek.pl

Kalendarium imprez

2019-01-24

Bytom w Teatrze, Teatr w Bytomiu - SELFIE.com.plTeatr

„Bytom w Teatrze, Teatr w Bytomiu” – cykl spotkań teatralnych w BeCeKu


Skąd taka idea?


Po pierwsze, teatr miał zawsze silną pozycję w BeCeKu. Od wielu lat, w różnych konfiguracjach i projektach BeCeK prezentował teatr w każdej niemal postaci, formie, języku i przestrzeni, często wychodząc poza utarte szlaki, ukazując to, co nowe, ciekawe i intrygujące. BeCeK  prezentował śląskiej publiczności najciekawsze przedstawienia teatralne zrealizowane w ciągu ostatnich kilku sezonów. I właśnie z myślą o tej publiczności BeCeK wciąż chce realizować misję prezentacji sztuki teatralnej przez duże „T”. 

 

Po drugie, z Bytomia wywodzi się cała plejada artystów i twórców teatralnych. Tutaj się rodzili, uczyli, mieszkali i w pewnym momencie swojego życia połykali bakcyla teatru, który później decydował o ich życiu i karierze.  


Zaczynamy więc … 

Dorota Pomykała - polska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna, uchodząca za jedną z najpiękniejszych polskich aktorek. W Bytomiu robiła maturę. W „Smoleniu” (lub jak mówiono wówczas "U Huka"), czyli w dzisiejszym I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Smolenia w Bytomiu. Podobno w szkole była okropnym łobuzem. Ale w dobrym tego słowa znaczeniu. 
Później było PWST w Krakowie, dyplom odebrała w 1981. Miała już wtedy za sobą pierwsze doświadczenia aktorskie zdobyte na planie filmowym, dwie nagrody z przeglądów piosenki aktorskiej. Występowała w Piwnicy pod Baranami, a także w Teatrze Nowym w Łodzi, Teatrze Rozmaitości, Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Teatrze Bagatela i Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Związana jest z Teatrem Starym w Krakowie. Od 1992 prowadzi z Danutą Owczarek Studio Aktorskie "ART - PLAY" i dwuletnią Policealną Szkołę Aktorską w Pałacu Młodzieży w Katowicach. 


Jest i czuje się bytomianką. Jak sama mówi „Mój Bytom to miejsca, które miło wspominam. Przede wszystkim szkoła, do której chodziłam - czyli I Liceum Ogólnokształcące, ulica Dworcowa, którą nazywaliśmy „wallstreet” oraz „góra miłości” w Parku Miejskim.”


W Bytomiu bywała prawie co tydzień, odwiedzając swoich rodziców. W 2006 roku, jako aktorka Starego Teatru w Krakowie, ale chyba przede wszystkim jako organizatorka koncertu charytatywnego na rzecz Łukasza Bartosika, syna podkom. Tadeusza Bartosika, policjanta, który zginął podczas służby w hali Międzynarodowych Targów Katowickich odebrała nagrodę Bytomianki Wiosny 2006.

 

W ramach cyklu „Bytom w Teatrze, Teatr w Bytomiu” pojawi się w spektaklu „SELFIE.com.pl” w reżyserii Marii Seweryn jako Brygida, czyli przebojowa, nowoczesna kobieta, zraniona w przeszłości przez mężczyznę swojego życia,  i która nigdy mu tego nie wybaczyła. Mało tego, nigdy nie wybaczyła tego żadnemu mężczyźnie i od tamtej pory jest wrogiem mężczyzn. Przynajmniej jeśli chodzi o swoje życie, bo nie przeszkadza jej to zamartwiać się o córkę Julię, która ciągle jest sama.

 

O spektaklu:


Nawiązywanie relacji między ludźmi jeszcze nigdy nie bylo tak proste, jak dziś. Dzięki mediom społecznościowym, żeby z kimś porozmawiać, nie trzeba nawet otwierać ust. Można mieć setki znajomych i nigdy się z nimi nie spotkać. Ale znaleźć prawdziwą milość, stworzyć prawdziwy związek i być ze sobą na zawsze, jest ciągle tak samo trudno.

Wiedzą o tym Brygida i Gerard, których małzeństwa zakończyły się przed czasem. Teraz próbują pomóc swoim dorosłym już dzieciom.

Brygida ma trzydziestoletnią córkę Julię, która żyje w świecie romantycznych powieści. Gerard ma trzydziestoletniego syna, który żyje w świecie gier komputerowych.

Jedno selfie powoduje, że przyglądają się nie tylko sobie, ale swojemu życiu i chcą, żeby życie ich dzieci było inne.
Niezależne od siebie Brygida i Gerard postanawiają ściągnąć ich na ziemię i znaleźć dla nich partnera oglaszając się w mediach społecznościowych.

Brygida, widząc na portalu randkowym zdjęcie Pawełka, prawie się w nim zakochuje, za wszelką cenę chce umówić z nim swoją córkę. Oczywiście profilu nie założył Pawełek, tylko Gerard. Ale kiedy Brygida odpowiada, wysyłając zdjęcie Julii, Gerard niemal się w niej zakochuje, to idealna partnerka dla jego syna.

I wszystko mogłoby się skończyć szczęśliwie, gdyby nie to, że na pierwsze spotkanie z Julią, zamiast Pawełka, przychodzi Gerard, a na kolejne, zamiast Julii, przychodzi Brygida, a na domiar złego, żeby wyjaśnić nieporozumienie, Gerard idzie na następne spotkanie jako Paweł, i spotyka się z Brygida, ktora udaje Julię.

Zanim dojdzie do happy endu, Julia i Pawełek muszą dać sobie szansę, żeby szansa pojawiła się także między Brygida i Gerardem. Bo szansa jest zawsze, tylko trzeba działać.

 

SELFIE.com.pl – premiera marzec 2017
Autor: Piotr Jasek
Reżyseria: Maria Seweryn
Muzyka: Zdzisław Kalinowski
Kostiumy: Tomasz Jacyków

 

Obsada: 
Dorota Pomykała jako BRYGIDA
Julia Kamińska  jako JULIA
Filip Bobek jako PAWEŁEK
Piotr Zelt jako GERARD


Czas trwania: 120 minut


Bilety: 50 zł parter / 40 zł balkon

 Powrót

Partnerzy i Sponsorzy
Centrum Sztuki Współczesnej Kronika
Ta strona używa plików cookies w celu realizacji usług, statystyk i optymalizacji strony. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Polityka Cookies