Plac Karin Stanek 1, 41-902 Bytom
T: 32/ 389 31 09, E: sekretariat@becek.pl

Kalendarium imprez

2018-08-15

Piotr Schmidt Wojciech Niedziela Duo - Dark Morning- premiera płytyKoncerty

8 października 2017, niedziela, godz. 18:00

 

Znakomity trębacz młodego pokolenia i uznany, niekwestionowany mistrz pianistyki jazzowej – Piotr Schmidt i Wojciech Niedziela łączą swe siły we wspólnym projekcie "Dark Morning".

Mimo różnych dróg, planów i doświadczeń muzycznych znaleźli czas na wspólne koncerty. Zespół prezentuje autorskie kompozycje trębacza Piotra Schmidta i czołowego pianisty jazzowego Wojciecha Niedzieli, a także znane i kochane standardy jazzowe. Fantastyczne kompozycje, niecodzienne aranżacje, fenomenalne improwizacje i niepowtarzalny klimat.


Mamy sprawdzony przepis na znakomity koncert! Piotr Schmidt na trąbce, Wojciech Niedziela na fortepianie (…). Tu fundamentem jest organiczna potrzeba niesienia radości z uprawiania muzyki. I to uprawiania na najwyższym mistrzowskim poziomie. Bo gdy do swych instrumentów podchodzą dwaj wielcy magowie dźwięku, to stajemy się już po chwili uczestnikami wielkiego misterium najprawdziwszego jazzu. 
Tomasz Pierchała

Duet ten na początku września 2017 wydaje płytę pod tytułem "Dark Morning". Nagrania właśnie są realizowane w studiu Jazovia w Gliwicach. Wydawcą płyty jest Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club, a projekt wspiera finansowo Miasto Gliwice.


Październikowe wydarzenie w BeCeKu będzie koncertową premierą tego nowego wydawnictwa.   

"Trębacz Piotr Schmidt i pianista Wojciech Niedziela z płytą "Dark Morning", subtelnie nawiązującą artystyczny dialog z "Korozjami" polskich legend - duetu Tomasz Stańko/Andrzej Kurylewicz. Z jednej strony to niebanalne podejście wpisujące się w brzmienie dobrze rozumianej, wyważonej tradycji jazzowej, z drugiej - odkrywające delikatne wątki w kierunku muzyki improwizowanej." Polish Jazz

 

 

 

Wojciech Niedziela – niekwestionowany mistrz pianistyki jazzowej obecny na polskiej scenie jazzowej od początków lat 80-tych. Laureat licznych konkursów (m.in. Jazz Juniors, Konkurs Improwizacji jazzowej, Konkurs Pianistów Jazzowych w Kaliszu i Międzynarodowy Festiwal Federacji Jazzowej w Leverkusen). Współtwórca takich zespołów jak New Presentation (Lora Szafran, Piotr Wojtasik) czy Kwartet i Sextet Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Występował – w niemal całej Europie, a także w USA i na Kubie – z takimi artystami jak: Piotr Baron, Henryk Miśkiewicz, Zbigniew Namysłowski, Jacek Niedziela, Michał Urbaniak, Dorota Miśkiewicz, a także Bobby Watson, Mike Mainieri, Jack Walrath, Dave Friedman, Dave Liebman, Bill Mollenhof, Eddie Henderson. Obecnie także prowadzi bogatą działalność dydaktyczną w Instytutach Jazzu w Akademii Muzycznej w Katowicach i w PWSZ w Nysie.

 

Piotr Schmidt – trębacz, lider grupy Schmidt Electric, wykładowca w Akademii Muzycznej w Katowicach oraz w Instytucie Jazzu w Nysie. Lider zespołów, producent muzyczny. Wg. ankiety Jazz Top magazynu JAZZ FORUM – czwarty najlepszy trębacz jazzowy w Polsce. W latach 2006-2010 wygrał wszystkie najbardziej prestiżowe międzynarodowe konkursy jazzowe organizowane w kraju i kilka zagranicznych. Na koncie ma siedem autorskich wydanych płyt i współpracę z takimi artystami jak: Walter Smith III, Ernesto Simpson, Alex Hutchings, Dante Luciani, Grzegorz Nagórski, Piotr Baron, Maciej Sikała, Wojciech Karolak, Wiesław Pieregorólka czy Krystyna Prońko.

 

 Powrót

Partnerzy i Sponsorzy
Centrum Sztuki Współczesnej Kronika
Ta strona używa plików cookies w celu realizacji usług, statystyk i optymalizacji strony. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Polityka Cookies