Plac Karin Stanek 1, 41-902 Bytom
T: 32/ 389 31 09, E: sekretariat@becek.pl

Kalendarium imprez

2019-01-24

Z życia Romni - kobieta romska wobec kultury i historiiCSW Kronika

wykład: Agnieszka Caban
9.11. (piątek) o godz. 18:00

Centrum Sztuki Współczesnej KRONIKA (Rynek 26)


Jak wygląda codzienność kobiet romskich w obliczu wyzwań współczesnego świata, a właściwie kilku składających się na ich rzeczywistość światów?

Życie we własnej grupie etnicznej, funkcjonowanie w społeczeństwie większościowym lub na ich granicy, tworzy szereg kontekstów społeczno-kulturowych wartych skomentowania i wyjaśnienia.Tematyka dotycząca kobiet romskich bowiem doczekała się dziś licznych komentarzy, od tekstów naukowych po publicystykę w kolorowych czasopismach. Romowie i ich życie praktycznie od zawsze stanowili atrakcyjny, medialny temat. Przez dekady zmieniał się jednak sposób ukazywania kobiet romskich. Piękna i ponętna Cyganka lub demoniczna wróżka z XIX-wiecznych obrazów, bosa tancerka z polskich estrad lat 60. ubiegłego wieku to dziś najczęściej stawiana za wzór przedsiębiorcza Romni, prowadząca stowarzyszenie i realizująca liczne projekty społeczne, artystka kreująca ze świadomością swój wizerunek, kobieta wyzwolona, żyjąca na granicy dwóch kultur. To tylko kilka z przykładów, które staną się pretekstem do przybliżenia tematyki spotkania.


Agnieszka Caban – kierownik Muzeum Dialogu Kultur, oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach. Wiceprezes Radomskiego Stowarzyszenia Romów "Romano Waśt". Kulturoznawczyni, animatorka kultury, wieloletnia działaczka na rzecz społeczności romskiej. Wykładowca i szkoleniowiec z zakresu historii, kultury Cyganów/Romów, komunikacji międzykulturowej, programów społecznych na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych. Laureatka nagrody im. Heleny Radlińskiej dla animatorów społecznych (wyróżnienie specjalne, 2014). Redaktor książek, podręczników metodycznych, czasopism i artykułów.

Wykład odbędzie się w ramach finisażu wystawy HateFree?
Wstęp biletowany.


Powrót

Partnerzy i Sponsorzy
Centrum Sztuki Współczesnej Kronika
Ta strona używa plików cookies w celu realizacji usług, statystyk i optymalizacji strony. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Polityka Cookies