Plac Karin Stanek 1, 41-902 Bytom
T: 32/ 389 31 09, E: sekretariat@becek.pl

Kalendarium imprez

2018-05-21

XVI WIECZÓR FOLKOWY: VOŁOSIKoncerty

Recenzenci zgodnie twierdzą, że VOŁOSI wymykając się wszelkim klasyfikacjom stworzyli absolutnie oryginalny styl muzyczny. Przekraczając granice instrumentów smyczkowych tworzą muzykę na wskroś nowoczesną i atrakcyjną dla współczesnego odbiorcy - wyrastającą z karpackich korzeni, ale noszącą w sobie znamiona jazzowej improwizacji, naładowaną rockową energią, pełną niezwykle emocjonalnego przekazu. Potwierdzają to wyprzedane sale koncertowe i entuzjastyczne reakcje publiczności.

VOŁOSI (wtedy jeszcze jako Wałasi i Lasoniowie) zadebiutowali w 2010 roku na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja“, zdobywając w konkursie wszystkie nagrody regulaminowe i pozaregulaminowe. W roku 2011 potwierdzili swój sukces, otrzymując Grand Prix Svetozar Stracina dla najlepszego utworu world music w konkursie Europejskiej Unii Nadawców EBU. W roku 2012 pierwsza płyta zespołu znalazła się w specjalnej selekcji TOP20 World Charts Europe. Od tej pory VOŁOSI są nieprzerwanie w trasie. Koncertując na całym świecie spotykają się ze spontanicznymi reakcjami publiczności i niezwykle przychylnym głosem recenzentów. Koncerty zespołu były transmitowane przez Program II i Program III Polskiego Radia, brytyjskie radio BBC oraz niemiecką stację WDR3. Współpracowali m.in. z Mateuszem Pospieszalskim, Markiem Mosiem i Orkiestrą AUKSO, Adamem Klockiem, legendą gruzińskiej muzyki Niazem Diasamidze, francuskim zespołem Lo'jo, norweskim Sigrid Moldestad Trio.


Organizatorem koncertu jest Fundacja Folk24, jak mówi Kamil Piotrowski: „Muzyka etno-folkowa czy world-music od kilku lat przeżywa w Polsce renesans, próżno jednak szukać o tym wzmianki w mediach. Jako Fundacja, postanowiliśmy coś z tym zrobić. Wydajemy własne media (portale Folk24.pl, Szanty24.pl, Magazyny FOLK24, Shantyman, Gniazdo) i organizujemy koncerty, festiwale, wydajemy płyty."

 

 
Powrót

Partnerzy i Sponsorzy
Centrum Sztuki Współczesnej Kronika