Plac Karin Stanek 1, 41-902 Bytom
T: 32/ 389 31 09, E: sekretariat@becek.pl

Kalendarium imprez

2019-02-20

Bytom w Teatrze, Teatr w Bytomiu - WIELCY INNITeatr

16 lutego 2018, piątek, godz. 19:00
„Bytom w Teatrze, Teatr w Bytomiu” – cykl spotkań teatralnych w BeCeKu
 
 
Skąd taka idea?
 
Po pierwsze, teatr miał zawsze silną pozycję w BeCeKu. Od wielu lat, w różnych konfiguracjach i projektach BeCeK prezentował teatr w każdej niemal postaci, formie, języku i przestrzeni, często wychodząc poza utarte szlaki, ukazując to, co nowe, ciekawe i intrygujące. BeCeK  prezentował śląskiej publiczności najciekawsze przedstawienia teatralne zrealizowane w ciągu ostatnich kilku sezonów. I właśnie z myślą o tej publiczności BeCeK wciąż chce realizować misję prezentacji sztuki teatralnej przez duże „T”. 
 
Po drugie, z Bytomia wywodzi się cała plejada artystów i twórców teatralnych. Tutaj się rodzili, uczyli, mieszkali i w pewnym momencie swojego życia połykali bakcyla teatru, który później decydował o ich życiu i karierze. 
 
Na celowniku:
 
Mirosława Żak  - urodziła się co prawda w Tarnowskich Górach, jednak dość szybko, bo już już jako uczennica przejawiała zainteresowania aktorskie. Kierunek więc był jeden - zajęcia prowadzone przez Wiesława Ciecieręgę w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Bytomiu, a potem w BeCeKu, gdzie przeniósł się sam Wiesław (i gdzie w dalszym ciągu działa nieformalna grupa „Obok Sceny”). 

Mirka okazała się wyjątkowo zdolna i … uparta, co w tym zawodzie bardzo się przydaje. 2006 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Debiutowała rolą Malvolio w spektaklu reżyserowanym przez Jerzego Stuhra „Wieczór Trzech Króli”. Na co dzień pracuje w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. W 2010 roku ukazała się jej debiutancka płyta „Bez odpowiedzi”, zawierająca poezję śpiewaną.  Od samego początku poświęcała wiele uwagi poezji śpiewanej. W tej dziedzinie cały czas współpracuje ze wspomnianym Wiesławem Ciecieręgą, który akompaniuje jej na gitarze (przypomnijmy, że Wiesław Ciecieręga jest pomysłodawcą i koordynatorem Bytomskiej Jesieni Literackiej i cyklu Kwiaty na Kamieniach realizowanych w BeCeKu).
 

Swój pierwszy poważniejszy sukces na wielkim ekranie Mirka Żak osiągnęła w 2010 roku. W filmie Roberta Glińskiego pt. "Benek" zagrała główną rolę kobiecą, która spotkała się z aplauzem widowni oraz krytyków.
 
 

WIELCY INNI: JEZUS, GOMBROWICZ, OSIECKA


O spektaklu:

Trzy figury, trzy pomniki, trzy legendy zabierają głos. Tego wieczoru w każdym z bohaterów zobaczymy człowieka. W najgorszym sensie tego słowa. Wielcy Inni: pogrążeni w resentymentach, wulgarni, niesprawiedliwi, brutalni, małostkowi. Śmieszni. Wrzuceni w konwencję kabaretu, programowo niepoważni, a zatem bezpieczni, mogą wreszcie przemówić najbardziej „własnym” głosem. Witold Gombrowicz: nieśmiały szowinista zabłyśnie w kiepskim stylu. Jezus Chrystus: przemiły neurotyk opowie o konsekwencjach edypalnego konfliktu z Bogiem Ojcem. Agnieszka Osiecka: upomni się o tożsamość poetki-alkoholiczki, w kraju, gdzie pić wypada wyłącznie poetom. 


Nie dajcie się zwieść pozorom. Bohaterowie tego wieczoru, nieszczęśliwie zakochani w sobie, w istocie proszą Was o miłość. A każde szyderstwo podszyte jest szczerym uwielbieniem. Na granicy dobrego smaku.  


Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
tekst: Jacek Kozłowski
obsada: Mirosława Żak
aranżacja piosenek: LieBerKnapp Trio
w składzie: Wojciech Bergander (bass), Remigiusz Knapik (klawisze), Bartłomiej Libera (perkusja)
Spektakl trwa 60 minut

Mirosława Żak, aktorka wałbrzyskiego Teatru, została uznana przez publiczność 5. Koszalińskich Konfrontacji Młodych „m-teatr” 2014 za najlepszą aktorkę festiwalu.

NAGRODA AKTORSKA dla MIROSŁAWY ŻAK na 13. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie

 

 

 

przerwa techniczna pomiędzy spektaklami: 20 minut

 
WIELCY INNI II: DEPRESJE. SZYMBORSKA, RYMKIEWICZ, BIELICKA


Druga odsłona wałbrzyskiego stand-upu teatralnego Jacka Kozłowskiego. Wisława Szymborska, Jarosław Marek Rymkiewicz, Hanka Bielicka. Wybrani z bogatego pejzażu narodowych mitologii i symboli, ludzie-idiomy zabierają głos. Trzech aktorów, trzech bohaterów i trzy monologi. Przekraczając granice przyzwoitości i dobrego smaku, biograficzne szczegóły zostają tutaj wykorzystane, by uruchomić precyzyjny mechanizm zasadzający się na parodii i ironicznym podejściu do rzekomych świętości. Kolejne żarty i opowieści, prezentowane przez komików, składają się na prześmiewczy, ostry portret „polskich super-bohaterów”. Umożliwiając z jednej strony intymne obcowanie z ważnymi dla rodzimej kultury figurami, z drugiej – odzierając je z patosu, powagi i wzniosłości – bez wątpienia ulubionych zjawisk z rezerwuaru polskiego historycznego imaginarium. Szymborska, Rymkiewicz, Bielicka ukazani zostaną w depresji. Doświadczenie rozczarowania, znudzenia rozpoznanym światem, daje się odnaleźć w trzech, indywidualnych, zamkniętych i kompletnych językowych przestrzeniach. Równocześnie odmienne stylistyki, właściwe dla trzech artystów, wyznaczają różne modele podejścia do opisu i diagnozowania rodzimej rzeczywistości. Każdy z nich natomiast zostanie wzięty w ostry, komiczny nawias i posłuży jako pretekst do szalonej zabawy zbiorowymi wyobrażeniami, kulturowymi normami i wielkimi hasłami, z patriotyzmem na czele.

Co wynika ze zwątpienia w temacie własnego wizerunku i życiowych wyborów? Depresja w wykonaniu Wielkich Innych znów jest obłędnie śmieszna.

 

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
tekst i reżyseria: Jacek Kozłowski
projekt scenografii: Karolina Pająk
opieka artystyczna: Maciej Podstawny
obsada: Mirosława Żak, Włodzimierz Dyła [g], Rafał Kosowski
aranżacja piosenek: Wojciech Bergander (kontrabas), Bartłomiej Libera (perkusja), Piotr Dziadkowiec (piano), Beniamin Drożdżal (realizacja dźwięku, mix).
Spektakl trwa 70 minut

 

 
Nagrania zostały zrealizowane przez studentów Instytutu Jazzu PWSZ w Nysie.
Spektakl powstał w koprodukcji: Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie oraz 8. Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym Boska Komedia w Krakowie. 

Spektakl bierze udział w 22. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

PREMIERA: krakowska: 5 grudnia 2015, wałbrzyska: 8 stycznia 2016, 

 

Uwaga studenci i uczniowie !
Specjalnie dla Was - specjalna cena biletów - 20 zł – za okazaniem legitymacji - sprzedaż tylko w kasie BeCeKu.
 Powrót

Partnerzy i Sponsorzy
Centrum Sztuki Współczesnej Kronika
Ta strona używa plików cookies w celu realizacji usług, statystyk i optymalizacji strony. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Polityka Cookies