Plac Karin Stanek 1, 41-902 Bytom
T: 32/ 389 31 09, E: sekretariat@becek.pl

Kalendarium imprez

2019-01-24

Wiktor Stribog. Sny o byciu zjedzonymCSW Kronika

28.07. – 07.09.2018
kurator: Paweł Wątroba
otwarcie w CSW KRONIKA : 28.07. (sobota) o godz. 19:00
podczas otwarcia słuchowisko zagrają Mchy i porosty


Poprzez wydrążone jabłko Agatka trafia do Krainy Grzybów, gdzie poznaje wiewiórkę Małgosię o wielu obliczach. Małgosia jest wszędzie - również w nosie Agatki - i zachęca ją do odnalezienia w sobie grzybowego światła. Z ich wspólnych przygód dowiadujemy się, jak zrobić z papieru, jak po-prawnie telefon oraz jak swoje dziecko.

 

Kraina Grzybów TV zaistniała jako anonimowy kanał YouTube w 2013 roku. Projekt stał się rozpo-znawalny dzięki swojej zagadkowości, odwołaniom do formatów telewizyjnych przełomu lat 80. i 90. oraz ścieżce dźwiękowej. Poszczególne części Poradnika Uśmiechu wprawiały widza w osłupienie, wciągając w psychodeliczny strumień świadomości. Pojawiło się wiele interpretacji, wśród których najciekawszą była zapowiedź konfliktu nuklearnego. Na szczęście wojna atomowa nie wybuchła, a tajemnica Krainy Grzybów TV została ujawniona przez autora cztery lata po premierze pierwszego odcinka. Ze względu na swoją interdyscyplinarność i uniwersalny irracjonalizm, projekt funkcjonuje na wielu płaszczyznach. To nie tylko internetowy fenomen, ale też intrygujący krótki metraż, wideo art czy content marketing.

 

Wystawa Sny o byciu zjedzonym zestawia projekt Kraina Grzybów TV z późniejszymi realizacjami, w których autor powraca do eksplorowania absurdu i stylistyki retro. Serie Berkelesz, Gęgaloma oraz Animals, except with human legs wyprowadzają logikę na manowce, jak gdyby była psem Zbigniewem. Niedomówienia, neologizmy oraz czarny humor grają tu z estetyką starych ogłoszeń reklamowych i komiksów. Wizualna przyjemność idzie w parze z psychicznym udręczeniem, w którym można zagubić się bez pamięci i być może nigdy już nie wrócić ze spaceru. Światy wyob-rażone Striboga witają gości przyjaznym billboardem i autentyzmem jakości lo-fi. Zatrucia pokar-mowe zdarzają się w nich rzadko, choć wiemy już, że pleśń nie wybiera.


Wiktor Stribog (1988) – kulturoznawca, twórca treści tekstowych, muzycznych i wizualnych, autor projektu Kraina Grzybów TV, osoba ludzka.


Powrót

Partnerzy i Sponsorzy
Centrum Sztuki Współczesnej Kronika
Ta strona używa plików cookies w celu realizacji usług, statystyk i optymalizacji strony. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Polityka Cookies