Plac Karin Stanek 1, 41-902 Bytom
T: 32/ 389 31 09, E: sekretariat@becek.pl

Kalendarium imprez

2019-01-24

Księżyc jest tylko dla dorosłychCSW Kronika

28.07. - 7.09.2018
udział biorą: Olaf Brzeski, Hubert Czerepok, Katarzyna Kalina, Inchrome, Katarzyna Łaciak, Rubén Serna, Dominik Skiendziel, Grażyna Sokołowska, Rafał Urbacki, Paweł Wątroba, Konrad Wujciów
oraz: Alicja, Arek, Daria, Dawid, Dominik, Dorota, Iga, Julita, Klaudia, Magda, Martyna, Michał, Olga, Patryk, Roksana
otwarcie w CSW KRONIKA: 28.07. o godz. 19:00

 

Wystawa tworzona przez uczestników Świetlicy Sztuki, artystów wizualnych i edukatorów CSW Kronika wprowadza widza po raz kolejny w świat wyobraźni dziecka. Tegorocznym motywem przewodnim jest noc: kolory zmierzchu, fazy księżyca, sny na jawie, sekrety czy niestworzone, wieczorne opowieści. Narracja o przyjemnym zasypianiu i marzeniach sennych złożona jest z sym-bolicznych instalacji, które prowadzą widza do bajecznego świata “po drugiej stronie” lustra.

 

Ciemność pozostaje w sprzeczności ze światłem i jest spychana w najgłębsze otchłanie ludzkiej świadomości. Dante wyrusza z nocy obrazującej niedoskonałość, a w dalszej podróży literackiej noc utożsamiana jest ze śmiercią. Ta negatywna symbolika strachu, nieokiełznanego mroku wyob-raźni przenika płynnym strumieniem do ludzkiego umysłu. Dzieci pozostawione w swoim pokoju, otoczone ciemnością, marzą choćby o świetle ekranu telewizora. Niedostępna dzieciom tajemnica nocy pozostaje zarezerwowana dla dorosłych, dlatego każda skradziona godzina po dobranocce smakuje jak zakazany owoc, czarodziejski napój.

 

Podczas warsztatów razem z artystami i dziećmi przyglądaliśmy się mrocznym cieniom nocy: od konfrontacji z koszmarami po dążenia do snów wymarzonych. Tematem przewodnim stał się wie-czór - zmierzch jako moment przeznaczony na działania niezwykłe. Rozmawialiśmy o nocnych procesach w naturze, o wpływie sztucznego i naturalnego światła na ludzkie samopoczucie, o natu-ralnym strachu w ciemnościach, o fazach księżyca i konstelacjach gwiazd. Sen w różnorodnych kulturach widziany jest jako zjawisko ponadnaturalne, w wierzeniach pierwotnych jest równy cza-rom, w opowiadaniach ludowych dostęp do świadomych snów mają postacie magiczne. Czy „księżyc jest tylko dla dorosłych”, a „gwiazdki nie są do zabawy”? Do odpowiedzi na te pytania młodzi i dorośli artyści zapraszają także widzów.


Powrót

Partnerzy i Sponsorzy
Centrum Sztuki Współczesnej Kronika
Ta strona używa plików cookies w celu realizacji usług, statystyk i optymalizacji strony. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Polityka Cookies