Plac Karin Stanek 1, 41-902 Bytom
T: 32/ 389 31 09, E: sekretariat@becek.pl

Aktualności

13 grudnia 2018
Becek szuka materiałów związanych z historią swojej siedziby

W zasadzie można by zacząć od tekstu w stylu „Dawno, dawno temu … w odległej epoce … powstał budynek. Nikt wówczas nie podejrzewał jak bujną będzie miał historię”. 

 

Bytomskie Centrum Kultury zostało powołane do życia w 1992 roku, ale historia budynku, w którym ośrodek ma swoją siedzibę jest znacznie dłuższa i sięga przełomu XIX i XX wieku. Zmieniały się granice, upadały księstwa, znikały rody szlacheckie, migrowały społeczeństwa (dobrowolnie lub nie) - historia toczyła się walcem po okolicach, ale budynek trwał. Służył różnym celom. Powstał jako Dom Strzelecki, ale służył też jako szpital polowy dla rannych żołnierzy wojsk alianckich podczas I Wojny Światowej, w czasie II Wojny Światowej uruchomiono tu zakłady krawieckie działające na potrzeby armii. Po 1945 roku znacznie przebudowano otoczenie budynku – część ogrodu przeznaczono na potrzeby przedszkola, część terenu po wyburzeniu hali strzeleckiej zajęła szkoła podstawowa, a na torach strzeleckich wybudowano wieżowce. W tej chwili swoją siedzibę ma tutaj Becek. 


W sieci można znaleźć kilka zdjęć budynku z początków XX wieku. Im późniejszy okres, tym jakby materiałów mniej. Natomiast po roku 1945 robi się już bardzo mgliście. 

 

Szukamy zdjęć, dokumentów, skanów, publikacji dotyczących budynku, jego historii, organizacji, które działały w budynku, ludzi, którzy go współtworzyli, którzy tutaj bywali.  


Chcielibyśmy podzielić te poszukiwania i materiały na dwa okresy, czyli od powstania do roku 1945, oraz od roku 1945 do czasów współczesnych. W tym drugim wypadku ze szczególnym naciskiem na lata 1960 – 1980, które jawią się  jako niemal czarna dziura.

 

Masz materiały historyczne, zdjęcia, dokumenty, skany, publikacje, inne pamiątki? A może znasz kogoś kto takie materiały posiada? Daj znać. Pomóż odtworzyć historię tego niezwykłego miejsca. Włącz się w poszukiwania historyczne. 

Kontakt:

tel. 32 389 31 09 
e-mail: sekretariat@becek.pl

 

 

Wróć
Partnerzy i Sponsorzy
Centrum Sztuki Współczesnej Kronika
Ta strona używa plików cookies w celu realizacji usług, statystyk i optymalizacji strony. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Polityka Cookies