Plac Karin Stanek 1, 41-902 Bytom
T: 32/ 389 31 09, E: sekretariat@becek.pl

Aktualności

03 grudnia 2018
Włącz się w kulturę, czyli konsultacje Beceku zakończone

Jakiej oferty kulturnej – zajęć i wydarzeń potrzebują mieszkańcy Bytomia? Czy kultura w BCK powinna być realizowana poza murami instytucji? Co interesuje dzieci, młodzież, a co seniorów? 


To m.in.: pytania, na które Bytomskie Centrum Kultury szukało odpowiedzi podczas konsultacji społecznych „Włącz się w kulturę – Bytomskie Centrum Kultury jest dla Ciebie!”. 


Od 24 sierpnia do 10 listopada pojawialiśmy się w przestrzeni miejskiej podczas wydarzeń organizowanych lub współorganizowanych przez BECEK jak i poza takimi wydarzeniami. Spotykaliśmy się w Parku Miejskim, centrach handlowych, centrum miasta, ankiety były także dostępne online oraz w instytucjach takich jak  Urząd Miejski, Biuro Promocji, Kawiarnia Suplement  czy inne -  instytucje kultury oraz edukacyjne.  


W sumie przedstawiliśmy Państwu dwie ankiety, pierwszą dotycząca potrzeb kulturalnych, a więc spoglądającą  trochę w przyszłość,  i drugą dotyczącą opinii o dotychczasowej działalności BECEKu.


W ankiecie dotyczącej potrzeb wzięło udział  ponad 400 osób.  Większość, bo ponad 66% stanowiły kobiety.  Zdecydowana większość pochodziła z Bytomia, ale pojawili się również ankietowani z Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Zabrza, Katowic, Radzionkowa, Tarnowskich Gór, Gliwic  Zabrza, Chorzowa, Wojkowic, Sosnowca, a nawet z Łodzi.


Z badań tych wynika, że: 
- zdecydowana większość ankietowanych zainteresowana byłaby koncertami muzycznymi, a  w następnej kolejności wydarzeniami teatralnymi i występami kabaretowymi,
- w przypadku muzyki najczęstsze wybory to rock, przed muzyką klasyczną, popem i jazzem. Wśród innych propozycji, zgłaszanych przez ankietowanych pojawiały się także, aczkolwiek zdecydowanie mniej : disco-polo, muzyka elektroniczna, heavy metal, poezja śpiewana, muzyka dawna.
- w wyborach dotyczących form teatralnych wygrały spektakle komediowe, przed muzycznymi i tanecznymi. Przedstawienia dramatyczne uplasowały się pod koniec listy. 


Propozycja uruchomienia w BECEKu stałych zajęć warsztatowych wzbudziła bardzo duże zainteresowanie.  Tutaj zdecydowanym faworytem okazały się warsztaty taneczne, plastyczne, teatralne, fotograficzne i filmowe.  Najczęściej deklarowali Państwo chęć uczestnictwa w nich raz  w tygodniu. 


Podobnie, duże zainteresowanie wzbudzała propozycja inicjatyw społecznych lub działań sąsiedzkich w BECEKu. I chociaż tutaj większość ankietowanych przyznała, że nie korzystała i nie znała tego typu działań, to jednak chętnie zaczęłaby w nich uczestniczyć. Największe zainteresowanie dotyczyło uruchomienia miejsca  gier i zabaw dla dzieci, ale duże grono ankietowanych wybierało też przestrzeń dla seniorów, miejsce spotkań młodzieży, klub mam z małymi dziećmi, święto sąsiada organizowane z mieszkańcami. Niektórzy z Państwa zwrócili nam uwagę odniesieniem do  historii i regionalizmu, że warto się tymi tematami  również zainteresować .
 
 
 
W drugiej ankiecie, dotyczącej opinii na temat dotychczasowej działalności BECEKu, udział wzięło 306 osób.  Większość, bo ponad 68% stanowiły kobiety. Zdecydowana większość pochodziła z Bytomia, ale pojawili się również ankietowani z Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Katowic, Radzionkowa, Tarnowskich Gór czy Wielunia. 


Blisko 96% ankietowanych potwierdziło, że zna Bytomskie Centrum Kultury i kojarzy instytucję oraz jej projekty. Znajomość  filii BECEKu, czyli Centrum Sztuki Współczesnej KRONIKA potwierdziło blisko 60% ankietowanych.


Ocena działań BECEKu wypadła pozytywnie.  Ankietowani mili ocenić  instytucję w skali 1-5, gdzie 1 oznacza źle, a 5 bardzo dobrze.  Wyniki ukształtowały się następująco. 
1-  1% głosów
2 – 3% głosów
3 – 23% głosów 
4 – 47% głosów 
5 – 27% głosów


Dzięki ankiecie znamy również preferencje dotyczące wyboru kanałów informacyjnych dotyczących pozyskiwania wiadomości o BECEKu oraz o wydarzeniach kulturalnych w ogóle. Zdecydowana większość pozyskuje informacje w Internecie, ze szczególnym naciskiem na media społecznościowe. Spory odsetek ankietowanych korzysta z informacji udostępnionych w przestrzeni miejskiej (plakaty, ulotki, programy). Zdecydowanie najmniej  Państwa wykorzystuje do tego celu media tradycyjne. 


Blisko 75% ankietowanych uznało sposób komunikacji z BECEKiem za dobry, a informacje za wystarczające. Zarówno wśród kobiet, jak mężczyzn.   94% ankietowanych poleciłoby  instytucję BCK znajomym lub zdecydowałoby się na przyprowadzenie do instytucji swojego dziecka. 


Mniej więcej połowa  ankietowanych przyznała także, że korzysta z oferty innych obiektów kultury w Bytomiu. Wśród kobiet było to 52% ankietowanych, a w przypadku mężczyzn 51%. Wśród przedstawionych innych instytucji najczęściej deklarowali Państwo, ze odwiedzają  Operę Śląską oraz Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK.  


Dziękujemy za wszystkie Państwa opinie, pozwolą nam one na wprowadzenie korekt i pracę nad budowaniem nowej oferty Bytomskiego Centrum Kultury. Jesteśmy instytucją w procesie zmiany. Ważny jest dla nas kontakt z lokalną społecznością,  zależy nam na współdziałaniu z Wami i dla Was. 

Informacje opracował:  Daniel Ryciak / e-mail: d.ryciak@becek.pl

Wróć
Partnerzy i Sponsorzy
Centrum Sztuki Współczesnej Kronika
Ta strona używa plików cookies w celu realizacji usług, statystyk i optymalizacji strony. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Polityka Cookies