Plac Karin Stanek 1, 41-902 Bytom
T: 32/ 389 31 09, E: sekretariat@becek.pl

Aktualności

04 kwietnia 2019
Becek wraca do życia

Bytomskie Centrum Kultury w roku 2018 r. stanęło przed szczególnie trudnym zadaniem inwestycyjnym. Prace w ramach projektu Rewitalizacja gmachu BCK – III etap rozpoczęły się na przełomie kwietnia i maja 2018. Wyremontowano część dachu, wykonano nową instalację p.poż, zmieniono oświetlenie, zamontowano nową mechanikę sceny, zapewniono remont infrastruktury nagłośnienia i oświetlenia sceny, gruntowny remont zaplecza sceny, oczyszczono i zmieniono kolorystykę elewacji, zabudowano podnośnik dla osób niepełnosprawnych wewnątrz budynku, dawną salę baletową przemianowano na salę kinową dla 95 osób. Ta sala, głosami społeczności lokalnej, otrzymała nazwą Gloria, nawiązując tym samym do historii miasta i kina powstałego w 1931 roku, które uległo zniszczeniu w pożarze w roku 2011. 

 

Wykonano dwie nowe sale wielofunkcyjne z przeznaczeniem na działania społeczne,  wycyklinowano podłogę sceniczną, zamontowano specjalną kurtynę p.poż., zakupiono okotarowanie – nową kurtynę, nowe nagłośnienie, nowe fotele na salach widowiskowej i kinowej. Szatnia, hole, sala widowiskowa również zostały odświeżone i zmieniły kolorystykę.  Zabezpieczono i dostosowano obiekt  do aktualnych przepisów przeciwpożarowych. Zamontowano nowoczesny system monitoringu, wymieniono instalacje, zamontowano oświetlenie ledowe wewnątrz i na zewnątrz gmachu, wykonano drobną iluminację, a wewnątrz zainstalowano monitory wyświetlające informacje o działalności BECEKU. Zadbano  o polepszenie funkcjonalności  i estetyki budynku. Nowa odsłona BECEKU to zasługa wielu osób i ich działania, które koncentrowało się na wspólnej pracy: pracowników instytucji; inspektorów, doradców, wykonawców inwestycji; wsparciem w remoncie było miasto Bytom,  na pewno znaczenie miał dobry kontakt urzędnikami Urzędu Miejskiego oraz Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. 


Projekt Rewitalizacja gmachu BCK – III etap realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) Oś Priorytetowa X. Rewitalizacja oraz infrastruktura społeczna  i zdrowotna, Działanie 10.3. Rewitalizacja obszarów zdegradowanych, Poddziałanie 10.3.4. Rewitalizacja obszarów zdegradowanych - OSI. Remont Bytomskiego Centrum Kultury kosztował prawie 7,8 mln zł  (wartość projektu). Wkład Funduszy Europejskich to ponad  5,3 mln zł. Pozostałe środki pochodzą z budżetu państwa i Gminy Bytom. Wartość całości inwestycji  to kwota ok 9,5 mln złotych. Głównymi wykonawcami prac były firmy: CASTORI Sp. z o.o. z Bytomia, która odpowiadała za prace budowlane oraz TBM Software Sp. z o.o. z Warszawy, która zrealizowała roboty elektryczne. 

 

 

BECEK  otwiera  budynek po rewitalizacji, jeszcze niektóre prace jak np. wyposażenie sal wielofunkcyjnych są do zrealizowania. Pracownicy  budują program  w oparciu o sprawdzone projekty, ale starają się także wzbogacić go o nowe inicjatywy. „Przygotowujemy zgodnie z oczekiwaniami publiczności ofertę dotyczącą warsztatów i wprowadzimy stałe zajęcia dla dzieci, młodzieży  i dorosłych. Wszystko to będzie dziać się powoli, nie  rewolucyjnie i wystartuje z nowym sezonem kulturalnym.  Pracujemy nad identyfikacją, zrobiliśmy lifting logotypu, otwieramy się  na większy kontakt ze społecznością lokalną,  z bezpośrednim  jej udziałem. Wprowadzamy ofertę koncertową, jakiej do tej pory nie mieliśmy oraz będziemy proponować konsekwentnie spotkania ze światem teatru oraz naturalnie  nie tylko wracamy do kina studyjnego, ale i proponujemy kolejne seanse filmowe w nowej Sali „Gloria”, kontynuujemy również wszystko to co  w sferze filmu zawsze interesowało publiczność Oscar Nominated Shorts, Festiwal Wiosna Filmów, BCKino w podroży – mówi Krystyna Jankowiak-Markwica, dyrektor Bytomskiego Centrum Kultury.  


Kilka  nowych pomysłów związanych z  programem to  np. koncert muzyki filmowej na otwarcie i kino samochodowe na finał BCKina Plenerowego, koncerty akustyczne,  otwarcie escape room`u, którego zagadki  oparte będą na historii miasta i tożsamości miejsca. Pierwszy mobilny escape room przygotowany na otwarcie - związany jest z historią patronki placu Karin Stanek.  W kwietniu na scenie BCK wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”  z widowiskiem Exodus, w maju   ramach trasy Wielkomiejski Tour  Dawid Podsiadło, miłośników teatru zapraszamy na spektakle  Teatru Bagatela z Krakowa Prawda o zdradzie oraz Jakuba Przebindowskiego  Frida. Życie Sztuka Rewolucja, pedagogów i młodzież zapraszamy na konferencję w temacie Pracownie Cyfrowe – jak nowe technologie mogą wspierać kompetencje kulturalne i społeczne?. W czerwcu piosenka poetycka -  w ramach Festiwalu Kwiaty na kamieniach koncert zespołu Stare Dobre Małżeństwo oraz święto miasta czyli Dni Bytomia. Będą  u nas gościć spektakle przygotowane przez Teatr Rozbark w ramach projektu „Rozbark in Motion”. Z bytomskimi ngosami współpracować będziemy ponownie przy Festiwalu Muzyka Narodów, Jarmarku Średniowiecznym, Bytom Film Festiwalu. Z dalszych planów – już tych na jesień i zimę  między innymi pojawi się po raz pierwszy w Beceku Teatr Witkacego z Zakopanego, będą spektakle komediowe Dziwna Para z Arturem Barcisiem  i Cezarym Żakiem, Szalone nożyczki,  a w ramach sceny kabaretowej występy kabaretów Smile, Młodych Panów i Piotra Bałtroczyka, z kolei  z oferty koncertowej artyści różni w stylistyce  tacy jak: Michał Bajor, Grażyna Auguścik i Paulinho Garcia (The best of Bossanova),  koncert Byle nie o miłości. Piosenki Agnieszki Osieckiej  w wykonaniu Nulli Stankiewicz – w aranżacjach Janusza Strobla, z udziałem Mariusza „Fazi” Mielczarka, czy koncerty akustyczne m.in.:  Kasia Kowalska, Dawid Kwiatkowski. 


BCK sięgnęło również  do zasobów archiwum i kolekcjonerów -  powstanie mała wystawa o historii budynku. Na stronie internetowej BCK również zobaczymy zdjęcia, przeczytamy informacje odwołujące do  historii Bractwa Strzeleckiego i gmachu, który na tym terenie powstał. Odtworzona zostanie także przestrzeń  dla społeczności, będzie można  w Beceku  zagrać  w szachy, karty, zajrzeć do becekowej kulturalnej  półeczki, skorzystać  z wi-fi.  Wszystkie te propozycje pojawią się sukcesywnie w bieżącym roku.  

 

Wróć
Partnerzy i Sponsorzy
Centrum Sztuki Współczesnej Kronika
Ta strona używa plików cookies w celu realizacji usług, statystyk i optymalizacji strony. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Polityka Cookies