Plac Karin Stanek 1, 41-902 Bytom
T: 32/ 389 31 09, E: sekretariat@becek.pl
Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

01 października 2020
Bytom w fotografiach Zofii Rydet - film, pokaz zdjęć, spotkanie autorskie

Bytomskie Centrum Kultury wspólnie ze Stowarzyszeniem Liga Kobiet Nieobojętnych oraz Fundacją im. Zofii Rydet zapraszają na wydarzenie "Bytom w fotografiach Zofii Rydet".
Zofia Rydet - jedna z najwybitniejszych postaci fotografii polskiej, autorka m.in. cyklu "Zapis fotograficzny", "Mały człowiek", "Czas przemijania". Fotografka w latach 1945-1960 mieszkała w Bytomiu  prowadząc sklepy  z asortymentem papierniczo-zabawkarskim oraz fotografowała Bytom. Prace Rydet  znajdują się w najważniejszych zbiorach polskich, w tym: w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, w Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Fotografii w Krakowie, a także w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Centre Georges Pompidou w Paryżu, Museum of Modern Art w Kioto i w National Museum of Photography, Film and Television w Bradford. Główna część dorobku artystycznego Zofii Rydet aktualnie znajduje się w depozycie Fundacji im. Zofii Rydet, której celem jest promocja i odczytywanie na nowo jej twórczości.

21 października, godz. 18.00 – miejsce BECEK, Plac Karin Stanek 1, sala TO TU

W programie:
- pokaz filmu: „Nieskończoność dalekich dróg. Podsłuchana i podpatrzona Zofia Rydet" (reż. A. Różycki), czas trwania 27 minut;
- slajdshow: Bytom na zdjęciach wykonanych przez Zofię Rydet w latach 50.tych XX wieku. Prowadzenie Jakub Dziewit.
- spotkanie autorskie wokół książki "Ocalać. Zofia Rydet a fotografia wernakularna". Autorzy: Jakub Dziewit, Adam Pisarek. Prowadzenie spotkania: dr Małgorzata Kamińska.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Ze względu na COVID prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc. Zapisy prowadzi rzecznik prasowy - telefon: 32/ 389 31 09 w.116; email: m.kaminska@becek.pl.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „HER I HIS-STORY. Cykl spotkań historyczno-kulturalnych”, współfinansowanego ze środków Gminy Bytom. Organizatorem jest: Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych, współorganizator: Bytomskie Centrum Kultury, partner: Fundacja im. Zofii Rydet.

Zdjęcie: Fundacja im. Zofii Rydet.

 

 

Wróć
Współpraca

Projekty Beceku

Partnerzy i Sponsorzy
Centrum Sztuki Współczesnej Kronika
Ta strona używa plików cookies w celu realizacji usług, statystyk i optymalizacji strony. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Polityka Cookies