Plac Karin Stanek 1, 41-902 Bytom
T: 32/ 389 31 09, E: sekretariat@becek.pl
Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

09 maja 2022
„Her i his – story”- spotkanie z Krzysztofem Nitschem

W piątek, 13 maja, o godz. 17:30 zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu  kulturalno-historycznego „Her i his – story”. Naszym Gościem będzie światowej sławy rzeźbiarz i medalier Krzysztof Nitsch. 

Swoje pierwsze kroki w edukacji artystycznej, a także pierwsze sukcesy rzeźbiarskie oraz naukę zawodu zdobywał w Bytomiu jako uczeń  Państwowej Szkoły Budownictwa. Następnie studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w pracowni prof. Jerzego Bandury. Od 1975 pracownik naukowo-dydaktyczny krakowskiej ASP w Krakowie. Od 1983 roku prowadzi pracownię medalierstwa i małych form rzeźbiarskich. W 1997 roku otrzymał tytuł naukowy profesora. Wykonuje rzeźby pomnikowe, małe formy rzeźbiarskie i medale. Uczestniczył w ponad 200 wystawach zbiorowych i zdobył setki nagród. W 1988 r. Telewizja Polska zrealizowała i wyemitowała film „Galeria 37 milionów. Krzysztof Nitsch, rzeźbiarz”. Prace znajdują się w zbiorach w kraju i za granicą, m.in. w British Museum w Londynie, Muzeum Dantego w Rawennie, Muzeum Sportu w Lozannie, Muzeum Toyamura w Japonii oraz w zbiorach prywatnych w Japonii, Rosji, Francji, Niemczech, Argentynie, Ukrainie, USA, Belgii, Holandii, Włoszech, Chinach, Australii. W 2009 roku otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1998), oraz Krzyżem Kawalerskim (2013) i Oficerskim (2020). Orderu Odrodzenia Polski. Podczas spotkania opowie m.in. o realizacjach pomników/innych form artystycznych dla Bytomia, swojej pracy w tym mieście oraz swoich wspomnieniach związanych ze szkołą. 

Spotkanie odbywa się w ramach projektu „Her i his – story” – cykl spotkań kulturalno-historycznych dofinansowanych przez Gminę Bytom. Organizator: Liga Kobiet Nieobojętnych, współorganizacja: Bytomskie Centrum Kultury.

 
 
Wróć
Współpraca

Projekty Beceku

Partnerzy i Sponsorzy
Centrum Sztuki Współczesnej Kronika
Ta strona używa plików cookies w celu realizacji usług, statystyk i optymalizacji strony. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Polityka Cookies