Plac Karin Stanek 1, 41-902 Bytom
T: 32/ 389 31 09, E: sekretariat@becek.pl
Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

17 maja 2022
Festiwal Szanty w Operze - edycja wyjazdowa w Beceku już w najbliższą niedzielę

Mokra, morska muzyka po raz kolejny zawita do Bytomia i śladem ubiegłego roku rozbuja swoimi dźwiękami bytomski Becek! 22 maja o godzinie 18.00 rozpocznie się kolejna, VI edycja festiwalu Szanty w Operze – edycja wyjazdowa w Beceku! Organizatorzy dla swojej wiernej publiczności przygotowali, jak zwykle, line-up, który zadowoli nawet najwybredniejsze gusta. Na scenie pojawią się:
CARRANTUOHILL
Grupa CARRANTUOHILL istnieje od 1987 roku. Wykonuje zarówno tradycyjną muzykę celtycką rodem z Irlandii i Szkocji, jak i własne opracowania aranżacyjne oparte na “celtyckich korzeniach”. Wykorzystuje przy tym bardzo stylowe instrumentarium (skrzypce, uilleann pipes, bouzuki, cittern, bodhran, flety, tin whistles, akordeon, mandolina, gitara akustyczna) poszerzając brzmienie o instrumenty perkusyjne, klawiszowe oraz gitarę basową. CARRANTUOHILL wielokrotnie gościł w IRLANDII. W 1994 roku jako uczestnik warsztatów muzycznych South Sligo Summer School w Sligo, prowadzonych przez najlepszych znawców i wykonawców muzyki irlandzkiej. W 1998 roku CARRANTUOHILL koncertował w USA na osobiste zaproszenie Czesława Miłosza tworząc muzyczną oprawę Międzynarodowego Festiwalu Poetyckiego w Claremont McKenna College w Kalifornii. W 2007 r. zespół otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę Polskiego Przemysłu Fonograficznego – FRYDERYKA 2006 w kategorii Album Roku Etno – Folk za płytę “SESSION NATURAL IRISH & JAZZ”. Również tego roku zespół wystąpił na jednym z najbardziej znanych i największych w Europie celtyckich festiwali – Guinness Irish Festiwal w Sion w Szwajcarii. Seamus Heaney – irlandzki poeta, laureat Nagrody Nobla w 1995 r. – po kilku spotkaniach z zespołem stwierdził: “…nieoczekiwanie poczułem się jak w domu podczas spotkania z zespołem Carrantuohill, polskimi muzykami grającymi irlandzkiego jiga i reela w takim stylu i z takim szelmostwem, że nawet Irlandczycy nie zrobiliby tego lepiej.”
NORTH CAPE
Pięciu mężczyzn, pięć głosów, pięć mikrofonów... Tyle wystarczy, by TWORZYĆ MUZYKĘ!
Zaczęło się od muzycznej fascynacji tradycyjnymi szantami, pieśniami morza i folklorem największych obieżyświatów i kosmopolitów, jakimi byli XIX-w. żeglarze. Za nią przyszła fascynacja pieśniami spirituals i gospel, pieśniami dokerów, farmerów, górników, poławiaczy pereł i pasterzy. Piękne, rytmiczne i melodyjne pieśni pracy, wykonywane częstokroć w bardzo egzotycznych językach, to koronny repertuar zespołu NORTH CAPE. Na przestrzeni prawie trzech dekad działalności, NORTH CAPE nagrał trzy studyjne albumy, uczestniczył gościnnie w kilku muzycznych projektach i wystąpił kilkukrotnie w programach telewizyjnych. Oprócz występów krajowych, NORTH CAPE koncertował m.in w Finlandii, Irlandii, Anglii, Holandii i Niemczech czy Norwegii. Dwukrotnie gościł na największym festiwalu szantowo-folkowym w Europie, we francuskim Paimpol, a także na zlocie wielkich żaglowców w Breście. W roku 2016 zespół zorganizował swój własny cykliczny festiwal "Szanty w Operze" w Operze Śląskiej w Bytomiu, który w roku 2021 przeniósł do Bytomskiego Centrum Kultury. Impreza stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych festiwali marynistycznych w tej części kraju.
TOMASZ "GROM" PACIOREK
Żeglarz, motocyklista, filmowiec a nade wszystko wokalista i gitarzysta głównie występujący solo, czasami występujący również w formacjach i składach ogólnopojętego nurtu piosenki żeglarskiej. Charyzmatyczny, porywający publiczność, niezwykle interaktywny i pogodny na scenie sprawia, że oprócz muzyki ze sceny wysyła odbiorcom masę pozytywnej energii. Piosenek pisze mało, bo twierdzi, że inni robią to lepiej, a sam zajmuje się interpretacją, często nietuzinkową znanych i mniej znanych pieśni żeglarskich, satyrycznych i poetyckich.

Zapraszamy do BECEKu  22 maja, o godz. 18:00. Bilety dostępne w kasie BECEKu oraz online na KUP_BILET

Wróć
Współpraca

Projekty Beceku

Partnerzy i Sponsorzy
Centrum Sztuki Współczesnej Kronika
Ta strona używa plików cookies w celu realizacji usług, statystyk i optymalizacji strony. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Polityka Cookies