Plac Karin Stanek 1, 41-902 Bytom
T: 32/ 389 31 09, E: sekretariat@becek.pl

Bytomska Jesień Literacka

XIV BYTOMSKA JESIEŃ LITERACKA 23 - 29.11.2020

Kiedy w kartkach z kalendarza nadchodzą listopadowe dni, to oznacza jedno – w Bytomiu rozpoczyna się  Bytomska Jesień Literacka. Po raz XIV zapraszamy na to niezwykłe wydarzenie, w tym roku z powodu trwającej pandemii w nieco innej formie, bo online.

23 listopada (poniedziałek), godz. 18.00 
Spotkanie z Martą Knopik autorką książki "Czarne Miasto"
Książka to debiut literacki opowiada o losach śląskiej rodziny splecione niczym warkocz z tego, co realne, i z tego, co magiczne, prowadzą do odkrycia tajemnicy sięgającej wiele lat wstecz…"Czarne Miasto" jest niczym jeden z bohaterów powieści  którego losy, od narodzin do śmierci, utkane są z legend, fragmentów starych kronik i chaosu sprzętów pozostawionych przez kolejne pokolenia.

Rejestracja spotkania obędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu.
Spotkanie emitowane za pomocą m.in. facebooka oraz youtuba Bytomskiego Centrum Kultury.
Organizator / Miejsce: MBP w Bytomiu, Plac Jana III Sobieskiego 3.

24 listopada (wtorek), godz. 18.00 
Anna Meiser „Maria Halina Szulc – bytomianka ze Zbaraża. O życiu zapisanym w wierszach”
Spotkanie autorskie z Anną Meiser - autorką opracowań zbioru wierszy Marii Haliny Szulc prawie już zapomnianej bytomskiej poetki oraz recenzenta książki Pana dr. Hab. Macieja Szargota. Wiersze Marii Szulcowej to opis jej życia ale również historia i dzieję Polaków doświadczonych trudem wojny którzy jak ona przybyli do miasta Bytom rozpoczynając nowe życie.  Spotkanie organizowane w współpracy z Towarzystwem Literackim im. Adama Mickiewicza - oddział w Bytomiu.

Rejestracja spotkania obędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu.
Spotkanie emitowane za pomocą m.in. facebooka oraz youtuba Bytomskiego Centrum Kultury.
Organizator / Miejsce: MBP w Bytomiu, Plac Jana III Sobieskiego 3.

26 listopada (czwartek), godz. 18.00 
„Piosenką i wierszem” – spotkanie autorskie poetów z bytomskiej grupy artystycznej „Obok Sceny”
Hanna Dikta – proza i poezja
Karolina Opara - poezja
Mariola Konieczna – poezja i piosenka
Eliza Ćwięczek - piosenka
Paweł Kobylewski – poezja

Miejsce: Sala ToTu, bilety: 10 zł

27 listopada (piątek), godz. 17.00 
XXIV Turniej Jednego Wiersza im. Stanisława Horaka
Podsumowanie konkursu przeprowadzonego online dla autorów wierszy. Wręczenie nagród oraz warsztaty literackie.
Miejsce: Sala Ki-Nowa, wpisowe: 10 zł
 

29 listopada (niedziela), godz. 18.00 
Koncert Finałowy Bytomskiej Jesieni Literackiej
- wręczenie Młodzieżowych Nagród Prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury WENA 2020
- mini recital Aleksandry Wylężek – laureatki Festiwalu „Kwiaty na kamieniach 2015”, zwyciężczyni 2. Międzynarodowego Festiwalu Młodych Talentów im. Anny German w Zielonej Górze
- wręczenie Nagród Prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury MUZA 2020
- finałowy koncert XXIX ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Poetyckiej „Kwiaty na kamieniach” z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Klaudiusza Jani
- odczytanie protokołu i wręczenie nagród Laureatom Festiwalu „Kwiaty na kamieniach”

Miejsce: Sala ToTu, bilety: 15 zł

Organizatorami Bytomskiej Jesieni Literackiej są Bytomskie Centrum Kultury oraz Miasto Bytom, współorganizatorem: Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu, partnerem: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej z Bytomia.

 

KONKURSY W RAMACH  XIV BYTOMSKIEJ JESIENI LITERACKIEJ 23-29.11.2020

 XXIV TURNIEJ JEDNEGO WIERSZA IM. STANISŁAWA HORAKA

Protokół z posiedzenia Jury XXIV Turnieju Jednego Wiersza im. Stanisława Horaka organizowanego przez Bytomskie Centrum Kultury.

Jury w składzie: Krzysztof Karwat, Grzegorz Olszański, Marcin Hałaś, po zapoznaniu się ze 153 wierszami nadesłanymi w formie elektronicznej na Turniej i naradzie postanowiło pulę nagród w wysokości 2 000,00 zł (słownie: dwa tysiące złotych) rozdysponować w następujący sposób:

I nagrodę w kwocie 550,00 zł  otrzymuje Bartosz Konstrat z Warszawy – godło: Alon

Bartosz Konstrat - poeta, dramaturg, prozaik, scenarzysta, tłumacz. Laureat ok. 300 nagród w konkursach poetyckich, prozatorskich i dramatopisarskich. Autor tomów wierszy: "*thanatos jeans*" (2005, nagroda główna w konkursie im. Jacka Bierezina), "traktaty konstrat"(2008), "samochody i krew" (ha!art, 2009, nominacja do nagrody Silesius) i "dzika kość. encyklopedia utraconych szans" (2013, nagroda główna w konkursie im. Ratonia, nominacja do nagrody Silesius), „własny holokaust” (nagroda Tyska Zima Poetycka, 2015). Napisał również dramat "Powietrze. Opowieść o kraju i planecie" (premiera w teatrze Druga Strefa w Warszawie w 2013 roku). Dwukrotny finalista konkursu Silesius na najlepszą książkę poetycką roku. Pracował jako tłumacz audiowizualny, tłumaczył napisy do filmów dla dystrybutorów filmowych, telewizji i festiwali. Obecnie pracuje w Chinach jako wykładowca na uniwersytecie w Chongqing. Przetłumaczył również dwie książki dla wydawnictwa Wiedza Powszechna. Dorobił się notki na Wikipedii. Autor scenariusza filmowego „Nasi bogowie noszą ortalionowe kurtki i kolekcjonują porysowane płyty kompaktowe”, za który otrzymał dwukrotnie stypendium w programie Bydgoska Tożsamość Filmowa.

II nagrodę w kwocie 400,00 zł otrzymuje Wojciech Roszkowski z Nowego Sącza – godło: Placebo

III nagrodę w kwocie 300,00 zł otrzymuje Dawid Markiewicz z Czeladzi – godło: Camenere

III nagrodę w kwocie 300,00 otrzymuje Danuta Hein ze Świętochłowic – godło: Carbonara bez śmietany

Wyróżnienie w kwocie 150,00 zł otrzymuje Agnieszka August-Zarębska z Wrocławia – godło: Barbucha

Wyróżnienie w kwocie 150,00 zł otrzymuje Adam Bolesław Wierzbicki z Dłużka – godło: Stalowy strzał

Wyróżnienie w kwocie 150,00 zł otrzymuje Marta Jurkowska z Olkusza – godło: Nil

Na tym protokół, dn. 13.11.2020 r. w Bytomiu zakończono.

--------------------------------------------

Mamy wstępny werdykt XXIV Turnieju Jednego Wiersza im. Stanisława Horaka! Na tegoroczny Turniej odbywający się w ramach XIV Bytomskiej Jesieni Literackiej napłynęły 153 zgłoszenia z całej Polski, a nawet więcej - bo do Bytomia dotarły także zgłoszenia od Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Ogłoszenie konkursu w formie „online” okazało się strzałem w dziesiątkę, gdyż z dnia na dzień zdarzenie mające do tej pory zasięg regionalny zyskało status, w pewnym sensie… „wydarzenia międzynarodowego”! To pewnie jedna z nielicznych, jasnych stron pandemii, która skłania nas do zmiany dotychczasowego myślenia i podejmowania nowych, czasem niekonwencjonalnych działań.
Jury złożone z bytomskich poetów: Marcina Hałasia, Grzegorza Olszańskiego i Krzysztofa Karwata po burzliwych obradach zdecydowało się nagrodzić i wyróżnić 7 autorów. Dzisiaj podamy listę laureatów, jeszcze bez przyznanych miejsc - w przypadkowej kolejności. Ostateczny protokół zostanie opublikowany, a także przesłany laureatom w dniu oficjalnie zaplanowanego rozstrzygnięcia - 27 listopada 2020 r. Do tego czasu opublikujemy na naszej stronie wszystkie nagrodzone i wyróżnione wiersze i na ile będzie to możliwe przybliżymy sylwetki laureatów. Ten czas jest także dla Państwa, aby wybrać swojego faworyta. Bo tak naprawę dla poety najważniejsza jest reakcja czytelnika!
Laureaci XXIV Turnieju Jednego Wiersza im. Stanisława Horaka (kolejność przypadkowa):
DANUTA HEIN ZE ŚWIĘTOCHŁOWIC (godło: Carbonara bez śmietany)
AGNIESZKA AUGUST-ZARĘBSKA Z WROCŁAWIA (godło: Barbucha)
DAWID MARKIEWICZ Z CZELADZI  (godło: Camenere)
ADAM BOLESŁAW WIERZBICKI Z DŁUŻKA (godło: Stalowy strzał)
WOJCIECH ROSZKOWSKI  Z NOWEGO SĄCZA (godło: Placebo)
MARTA JURKOWSKA Z OLKUSZA (godło: Nil)
BARTOSZ KONSTRAT Z WARSZAWY (godło: Alon)

---------------------------------

Już dzisiaj zachęcamy do wzięcia udziału w XXIV Turnieju Jednego Wiersza im. Stanisława Horaka. Rok mamy wyjatkowy i tym sposobem wydarzenia organizowane w ramach Bytomskiej Jesieni Literackiej także będą wyjątkowe. Nie inaczej będzie z Turniejem Jednego Wiersza. Po raz pierwszy w historii konkurs nie zostanie przeprowadzony „na żywo”, tylko poprzez nadsyłanie wierszy w formie elektronicznej. Zakończenie Turnieju i wręczenie nagród zaplanowano na końcówke listopada i w miarę możliwości będzie połączone z wasztatami literackimi.
Warunkiem uczestnictwa w tegorocznym turnieju jest nadesłanie drogą elektroniczną jednego oryginalnego utworu poetyckiego własnego autorstwa w terminie do 29 października 2020 r. na adres w.ciecierega@becek.pl W temacie maila należy wpisać: „Konkurs Horaka”. Wiersze zgłaszane do konkursu nie mogą być wcześniej publikowane (rozpowszechnione/ udostępnione publicznie) w książkach lub czasopismach (także w Internecie), ani nagradzane na innych konkursach. Tematyka prezentowanych utworów jest dowolna.
Poniżej zamieszczamy szczegółowy regulamin oraz wszelkie potrzebne druki, które należy wysłać wraz ze zgłoszonym do konkursu wierszem.

karta uczestnika           oświadczenie autorskie           zgoda na przetwarzanie danych osobowych           

                                                                                

regulamin konkursu

       

XXIX Festiwal Piosenki Poetyckiej KWIATY NA KAMIENIACH

 

Nagrodzeni XXIX Festiwalu Piosenki Poetyckiej „Kwiaty na Kamieniach”

Protokół z posiedzenia Jury XXIX Festiwalu Piosenki Poetyckiej „Kwiaty na Kamieniach”, organizowanego przez Bytomskie Centrum Kultury. Jury w składzie: Krystyna Jankowiak-Markwica, Martyna Ciecieręga-Wilk, Adam Pastuch, Ireneusz Herisz, po wysłuchaniu 26 nadesłanych w formie filmów video zgłoszeń (soliści, zespoły) oraz naradzie postanowiło rozdysponować pulę nagród w wysokości 7 300,00 zł (siedem tysięcy trzysta złotych 00/100) brutto w następujący sposób:

Grand Prix  w wysokości 2 000,00 zł otrzymuje Amelia Lewandowska z Tarnowskich Gór

I nagrodę w wysokości 1 500,00 zł otrzymuje Irena Salwowska z zespołem z Wrocławia

II nagrodę w wysokości 1 200,00 zł otrzymuje Grzegorz Paczkowski z Warszawy

III nagrodę w wysokości 1 000,00 zł otrzymuje zespół DRACH z Chorzowa w składzie: Paweł Borecki, Mateusz Skalik,  Michał Francus, Damian Koszera i Adam Szydłowski.

Wyróżnienie w wysokości 800,00 zł otrzymuje Eliza Ćwięczek z Bytomia

Wyróżnienie w wysokości 800,00 zł otrzymuje zespół PIELESZE ze Świdnicy w składzie: Jakub Cajzner, Radosław Pielech, Maja Piątek

Wyróżnienia honorowe otrzymują: Michał Żuczkowski, Małgorzata Jaźwa, zespół NOCĄ UMÓWIENI, zespół PROJEKT KOBIETA

Na tym protokół zakończono, Bytom dn. 12.11.2020 r.

GRATULUJEMY:)

Jury XXIX Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Poetyckiej „Kwiaty na kamieniach” i wybrało dziesiątkę najlepszych z najlepszych!  Dodajmy, że ¾ jury obradowało na żywo, łącząc się z jurorem nr 4 online. Przypomnijmy, że na konkurs w tym roku napłynęło 26 zgłoszeń - właściwie z każdego zakątka Polski i jury zgodnie przyznało, że ten orzech był naprawdę twardy do zgryzienia. Niewątpliwą zaletą konkursu rozstrzyganego na podstawie filmów nadesłanych przez uczestników jest to, że w odróżnieniu od konkursu na żywo można nawet kilka razy posłuchać wybranej piosenki, a wadą jest na pewno nierówny poziom techniczny przysłanych materiałów. Chociaż na scenie też różnie bywa… Nie narzucaliśmy uczestnikom sposobu w jaki nagrają swój projekt i tak naprawdę zasada była jedna: im lepiej tym lepiej. Dlatego też dotarły do nas sprawnie zrobione teledyski ze studyjnym nagraniami, ale też filmy skręcone pośpiesznie za pomocą telefonu…

Poniżej publikujemy „złotą dziesiątkę” wykonawców, którzy zdobyli najwyższe uznanie w oczach jury. Lista podana jest w przypadkowej kolejności, a wśród wymienionych solistów i zespołów jest ukryte pierwsze w historii „Kwiatów” Grand Prix, są ukryte kolejne miejsca, wyróżnienia, no i te najmniej lubiane przez uczestników wyróżnienia honorowe. A że dalej nie mamy pewności czy uda nam się w taki czy inny sposób zorganizować koncert laureatów, osoby które zostaną zaproszone do tego koncertu muszą się uzbroić w cierpliwość (będziemy jednak z nimi w stałym kontakcie, by w razie czego o zaplanowanym wydarzeniu dowiedziały się odpowiednio wcześniej). Przypomnijmy, że zakończenie tegorocznych „Kwiatów na kamieniach” zaplanowaliśmy na 29 listopada.
Złota dziesiątka XXIX ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Poetyckiej „Kwiaty na kamieniach” (kolejność przypadkowa):
PROJEKT KOBIETA
IRENA SALWOWSKA
DRACH
PIELESZE
ELIZA ĆWIĘCZEK
GRZEGORZ PACZKOWSKI
AMELIA LEWANDOWSKA
NOCĄ UMÓWIENI
MICHAŁ ŻUCZKOWSKI
MAŁGORZATA JAŹWA
Jury:
Krystyna Jankowiak-Markwica
Martyna Ciecieręga-Wilk
Adam Pastuch
Ireneusz Herisz
 
----------------------------

Po raz pierwszy od 28 lat „Kwiaty na kamieniach” nie odbyły się w swojej tradycyjnej formie na początku czerwca 2020 r. Od roku 1992 minionego wieku do roku 2019 ani raz nie zdarzyło się nic takiego, co by sprawiło, że festiwal nie mógłby się odbyć... Nie zrażały ani nas, ani uczestników Festiwalu lata, gdy posiadaliśmy niewielkie środki na organizację, remonty sal, gdzie „Kwiaty na kamieniach” się odbywały, nie wystraszyło małe zainteresowanie ze strony wykonawców, a także ich nadmiar...

Regularnie, każdego roku przez 27 lat przychodził czerwiec - rosły w Bytomiu kwiaty na kamieniach... A w ostatnich latach szczególnie pięknie - z orkiestrą i szczelnie wypełnioną publicznością salą widowiskową Bytomskiego Centrum Kultury podczas koncertów finałowych. I chociaż „Kwiaty na kamieniach” bez upalnej pogody (takowa towarzyszyła Festiwalowi prawie za każdym razem), bez konkursu „na żywo" czy warsztatów artystycznych już nie będą takie same, co jednak nie znaczy, że w roku 2020 się nie odbędą.

Bazując na kilkumiesięcznych doświadczeniach związanych z pandemią, przygotowaliśmy regulamin, który publikujemy poniżej, a który – mamy nadzieję – sprawi, że rok 2020 nie przejdzie do historii jako rok bez „Kwiatów na kamieniach”. Zachęcamy do lektury i wzięcia udziału w tegorocznym Festiwalu – w innym terminie i na trochę innych zasadach, ale w tym samym celu. Byśmy mogli znów posłuchać najpiękniejszych piosenek poetyckich. 

karta uczestnika                     zgoda na przetwarzanie danych osobowych                  regulamin konkursu

                                                                                                           


 

XIII Bytomska Jesień Literacka, 21 - 24.11.2019 r.

21.11.2019 r. (Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 w Bytomiu, ul. Powstańców Warszawskich 12), godz.16:00 – XXXVIII Bytomska Scena Recytatora – konkurs dla recytatorów, wykonawców etiud teatralnych oraz osób prezentujących poezję śpiewaną i piosenkę aktorską.

Jury w jednoosobowym składzie: Krzysztof Kulbicki z Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach po wysłuchaniu 30 uczestników XXXVIII Bytomskiej Sceny Recytatora zdecydowało, co następuje:

Przyznaje następujące nagrody i wyróżnienia w kategorii wiekowej do lat 14:
I nagrodę w wysokości 200,00 zł otrzymuje: Przemysław Ludwiński
II nagrodę w wysokości 150,00 zł otrzymuje: Zuzanna Szmagała
III nagrodę w wysokości 100,00 zł otrzymuje: Marcelina Plaza

Przyznaje następujące nagrody w kategorii wiekowej powyżej lat 14:
I nagrodę w wysokości 400,00 zł otrzymuje: Wiktoria Białas
II nagrodę w wysokości 300,00 zł otrzymuje: Maksymilian Piotrowski
III nagrodę w wysokości 250,00 zł otrzymuje: Adam Wojciechowski
Dwa wyróżnienia honorowe otrzymują: Lucyna Wiatr i Monika Kołodziejska

22.11.2019 r. (Biuro promocji Bytomia) - XXIII Turniej Jednego Wiersza im. Stanisława Horaka – konkurs otwarty dla autorów wierszy.

Jury XXIII Turnieju Jednego Wiersza  im. Stanisława Horaka,  organizowanego przez Bytomskie Centrum Kultury w dniu 22.11.2019 r.  w składzie:  Krzysztof Karwat, Grzegorz Olszański, Marcin Hałaś po wysłuchaniu 20 uczestników konkursu i naradzie postanowiło pulę nagród w wysokości 1400,00 zł (słownie: jeden tysiąc czterysta złotych) rozdysponować w następujący sposób:

I nagrodę w kwocie 400,00 zł  przyznać Jolancie Bujoczek - Skowronek

II nagrodę w kwocie 300,00 zł przyznać Karolinie Oparze - Zych

III nagrodę, w kwocie 250,00 zł przyznać Markowi Palińskiemu

Równorzędne 3 wyróżnienia w kwocie 150,00 zł otrzymali: Bogdan Nowicki, Mirosława Pajewska, Daria Dziedzic

23.11.2019 r. – (Bytomskie Centrum Kultury)

„Metafizyka dwugłowego cielęcia” wg Witkacego - spektakl teatralny w wykonaniu Teatru im. Witkacego w Zakopanem.

Spektakl na podstawie dramatu Witkacego napisanego w 1921 roku - w siedem lat po jego wyprawie w egzotyczne kraje z etnografem Bronisławem Malinowskim - porusza uniwersalne problemy. Oto młody człowiek usiłujący dociec prawdy o swoim pochodzeniu
i skomplikowanych związkach rodzinnych, musi samookreślić się w świecie pełnym ograniczeń mentalnych i społecznych. Ten współczesny dyskurs o dojrzewaniu
i kształtowaniu się osobowości, o tożsamości kulturowej, rodzinnej i społecznej, analizuje związki między procesem kształtowania się autokreacji młodej jednostki, a ograniczeniami, jakie stawia przymus kulturowy czy społeczna dyscyplina.

Spektakl przeznaczony dla widzów powyżej 16. roku życia!

Bilet – normalne: 80 zł, ulgowe: 65 zł (młodzież ucząca się i emeryci)

 

24.11.2019 r. (Bytomskie Centrum Kultury)

godz. 17.00– Koncert Finałowy Bytomskiej Jesieni Literackiej

- wręczenie nagród prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury MUZA

- BYLE NIE O MIŁOŚCI- piosenki AGNIESZKI OSIECKIEJ połączone z projekcją fragmentów wywiadów z udziałem Poetki w aranżacjach gitarzysty Janusz Strobla.

Występują: Nula Stankiewicz – śpiew, Janusz Strobel – gitara, Mariusz „Fazi” Mielczarek – saksofon, flet

Piosenki Osieckiej w wykonaniu pierwszej ligi polskiego jazzu. Tajemnica, magia i wirtuozeria. Do tego wszystkiego Małgośka w absolutnie wyjątkowej aranżacji…

Patronat: Fundacja OKULARNICY im. Agnieszki Osieckiej oraz Radio Dla Ciebie RDC.

Bilet: 45 zł

Wiesław Ciecieręga (kurator projektu):

Bytomska Jesień Literacka odbywa się w Bytomiu od 2007 roku. Nie znaczy to jednak, że imprezy odbywające się w jej ramach są w Bytomiu nowym zjawiskiem. Połączenie kilku imprez o charakterze poetyckim w jednym czasie – to właśnie idea powstania Jesieni Literackiej. Tym sposobem w kalendarzu kulturalnym Bytomia spotkały się między innymi organizowane do tej pory w różnych terminach: Bytomska Scena Recytatora oraz Turniej Jednego Wiersza im. Stanisława Horaka. Obydwie imprezy posiadają charakter konkursu i długą tradycję. Scena Recytatora jest organizowana od 1989 roku. Natomiast Turniej Jednego Wiersza swoje początki miał w latach osiemdziesiątych minionego wieku, kiedy to w Bytomiu odbywał się konkurs poetycki młodych „Nadchodzące pokolenie”. Można powiedzieć, że Turniej jest swego rodzaju kontynuacją tego wydarzenia. Ponadto w ramach Jesieni Literackiej odbyło się wiele wieczorów autorskich, a wśród imprez towarzyszących znalazły się też koncerty piosenki artystycznej, zawsze w doskonałym wykonaniu.

 

 

 

 

 


Partnerzy i Sponsorzy
Centrum Sztuki Współczesnej Kronika
Ta strona używa plików cookies w celu realizacji usług, statystyk i optymalizacji strony. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Polityka Cookies