Plac Karin Stanek 1, 41-902 Bytom
T: 32/ 389 31 09, E: sekretariat@becek.pl
Wielkość A A A
Kontrast A A

Improwizacja jako forma edukacji

Strategicznym celem zadania trwajacego od 14 września do 2 października 2021 roku jest zwiększenie wiedzy o powstaniach śląskich wśród uczniów bytomskich szkół podstawowych, dzięki wykorzystaniu improwizacji jako atrakcyjnego dla dzieci nośnika wiedzy. Zadanie będzie realizowane poprzez organizację wykładów będących ciekawą alternatywą dla lekcji historii oraz warsztatów artystycznych w szkołach, a efektem będzie spektakl "Improwizowane Powstania Śląskie", który zaprezentowany zostanie na scenie Bytomskiego Centrum Kultury, a także spacer tematyczny w strojach, który będzie jedną z form promocji zadania. Do współpracy zaprosiliśmy bytomskie szkoły podstawowe, Uniwersytet Trzeciego Wieku i Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej LEO CORDE. Powstania śląskie są jednym z najistotniejszych wydarzeń historycznych wpływających na historię naszego regionu w XX wieku, natomiast improwizacja jest interesującą formą ekspresji scenicznej, wymagającą kreatywności i spontaniczności. Jesteśmy ciekawi jakie będę efekty takiej kombinacji.

 

Na zadanie składa się cykl warsztatów teatralnych prowadzonych przez profesjonalistów na co dzień zajmujących się improwizacją oraz wykłady - żywe lekcji historii, które dotyczyć będą tematyki powstań śląskich i realizowane będą w szkołach, w poszczególnych klasach, w miejsce lekcji historii lub lekcji wychowawczej. Ważne jest, że zajęcia odbywają się w szkołach, więc uczniowie nie będą mieli problemu z dotarciem na nie, a dodatkowo urozmaicona zostanie standardowa oferta edukacyjna szkoły. W roku 2021 obchodzić będziemy setną rocznicę III Powstania Śląskiego. Wierzymy, że powstania śląskie to wydarzenia, o których wiedzę należy upowszechniać, a pamięć pielęgnować. Uczniowie i słuchacze Uniwersytetu uczestniczący w projekcie będą mieli również możliwość wyjazdu do Muzeum Powstań Śląskich działającym w sąsiadującymi z Bytomiem Świętochłowicami, tym sposobem wiedza teoretyczna zdobyta podczas wykładów zostanie uzupełniona o wiedzę przekazaną przez pracowników muzeum podczas zwiedzania ekspozycji.

 

 

Kolejnym etapem zadania będzie realizacja warsztatów w siedzibie Bytomskiego Centrum Kultury, których efektem będzie spektakl – tym sposobem pobudzona zostanie kreatywność uczestników, zwiększone zostanie ich poczucie sprawstwa. Inne projekty realizowane przez nas w dzielnicach Bytomia pokazały, że zainteresowanie warsztatami teatralnymi jest bardzo duże. W warsztatach wezmą udział uczniowie z różnych szkół z innych dzielnic oraz słuchacze Uniwersytetu, będzie to doskonała okazja do integracji społecznej i międzypokoleniowej.

 

 

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

      


Współpraca

Projekty Beceku

Partnerzy i Sponsorzy
Centrum Sztuki Współczesnej Kronika
Ta strona używa plików cookies w celu realizacji usług, statystyk i optymalizacji strony. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Polityka Cookies