Plac Karin Stanek 1, 41-902 Bytom
T: 32/ 389 31 09, E: sekretariat@becek.pl
Wielkość A A A
Kontrast A A

Kalendarium imprez

2021-09-18

Koncert Inauguracyjny 16. Międzynarodowego Festiwalu im. G.G. GorczyckiegoKoncerty

16. Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego zainaugurowany zostanie w Bytomskim Centrum Kultury 18 września 2021 roku wspaniałym koncertem w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod kierunkiem Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego.

Tematem koncertu, zgodnie z myślą przewodnią i tytułem tegorocznej edycji Festiwalu, jest pokazanie największych przemian w historii muzyki, jakie dokonały się w dwóch epokach: baroku oraz w muzyce współczesnej. Usłyszymy dzieła znakomicie obrazujące przemiany, jakie nastąpiły w formach utworów – suicie i symfonii oraz wpływy, jakie na współczesnych kompozytorów wywierają twórcy dawnych epok. W programie znajdzie się dzieło najwybitniejszego kompozytora epoki baroku, Johanna Sebastiana Bacha – I Suita orkiestrowa C-dur BWV 1066 oraz 4 Symfonia D-dur KV. 19 Wolfganga Amadeusa Mozarta. Z tymi wspaniałymi dziełami zestawiono utwory kompozytorów współczesnych. Usłyszymy Suitę staropolską na orkiestrę smyczkową Andrzeja Panufnika i Symfonię D-dur w stylu W. A. Mozarta Krzysztofa Meyera. Premiera Suity staropolskiej Panufnika odbyła się w 1951 roku w Warszawie. Kompozytor, unikając środków charakterystycznych dla muzyki XX wieku, starał się raczej oddać ducha epok wcześniejszych. Krzysztof Meyer o Symfonii D-dur w stylu W. A. Mozarta mówił: „Symfonię w stylu Mozarta napisałem dla Państwowej Filharmonii w Poznaniu, która zwróciła się do mnie z propozycją skomponowania czegoś na prima aprilis. Postanowiłem napisać symfonię, która nie byłaby pastiszem, lecz zawierałaby wszelkie cechy stylu mozartowskiego. Pracę tę traktowałem jako okazję do wyrażenia mojej wielkiej miłości i czci dla kompozytora, którego dzieło było i jest zawsze najgoręcej obchodzącą mnie sprawą”. Był to rodzaj żartu muzycznego, w który przed poznańskim prawykonaniem w prima aprilis wtajemniczony został jedynie dyrygent Renard Czajkowski. Przy powtórnym wykonaniu podczas zebrania w PWM, gdy okazało się, że to jednak utwór Meyera, a nie Mozarta – wszyscy byli zdumieni, podobno zaskoczony był nawet sam prof. Mieczysław Tomaszewski.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, jeden z zespołów Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego, od początku swojej działalności zapewniła sobie udział w renomowanych polskich oraz międzynarodowych festiwalach oraz czołową pozycję wśród zespołów tego typu w Polsce. Orkiestra koncertuje w całej Europie. Polską kulturę promowała także poza naszym kontynentem: w Korei Południowej i na Tajwanie. W 25 krajach symfonicy dali ponad pół tysiąca koncertów. Z orkiestrą koncertowali najwybitniejsi artyści – dyrygenci i soliści. Filharmonicy śląscy jako pierwsi nagrali pod batutą Karola Stryji na płyty wszystkie wokalno-orkiestrowe dzieła Karola Szymanowskiego.

Orkiestrę poprowadzi Marcin Nałęcz-Niesiołowski, wybitny dyrygent i śpiewak, który jest laureatem nagród wielu konkursów muzycznych. Koncertował m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Sinfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Radiową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach i wieloma innymi. W jego dorobku artystycznym znajduje się kilkanaście płyt CD. Dwie z nich otrzymały nominacje do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk”. Różnorodny repertuar Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego obejmuje zarówno dzieła wokalno-instrumentalne, muzykę symfoniczną, operową, jak i prawykonania współczesnej muzyki polskiej.

Koncert w Bytomskim Centrum Kultury to niepowtarzalne wydarzenie muzyczne, rozpoczynające Międzynarodowy Festiwal im. G.G. Gorczyckiego.  

Program:
Johann Sebastian Bach – I Suita orkiestrowa C-dur BWV 1066
Andrzej Panufnik – Suita staropolska na orkiestrę smyczkową
Wolfgang Amadeus Mozart – 4 Symfonia D-dur KV 19
Krzysztof Meyer – Symfonia D-dur w stylu W. A. Mozarta op. 41

Wykonawcy:
Marcin Nałęcz-Niesiołowski – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie www.gorczycki.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.  Partnerem Festiwalu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. 

 Powrót

Partnerzy i Sponsorzy
Centrum Sztuki Współczesnej Kronika
Ta strona używa plików cookies w celu realizacji usług, statystyk i optymalizacji strony. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Polityka Cookies