Plac Karin Stanek 1, 41-902 Bytom
T: 32/ 389 31 09, E: sekretariat@becek.pl
Wielkość A A A
Kontrast A A

Kalendarium imprez

2022-01-22

Koncert Karnawałowy – Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom”Koncerty

22 stycznia (sobota), o godz. 19:00 zapraszamy na KONCERT KARNAWAŁOWY, podczas którego w taneczne rytmy walca, polki, a nawet muzyki latino i rock and rolla zabierze nas Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom" pod kierownictwem artystycznym Dariusza Kasperka oraz specjalnie na tą okazję zaproszeni soliści. W repertuarze muzyczne hity m.in. "What a Wonderful World" Louisa Armstronga, "Drumbo" fanfara band Wima Laseromsa, "Hallelujah" Leonardo Cohena, przeboje Elvisa Presleyamuzyka filmowa  - Ennio Morricone „Obój Gabriela” z filmu „Misja”, wiązanka melodii ze znanych polskich bajek (Pszczółka Maja, Miś Koralgol, Reksio, Przygody Baltazara Gąbki, Przygody Koziołka Matołka) oraz ukochane przez publiczność utwory i fragmenty najsłynniejszych walców, polek, arii i duetów operetkowych np.  „Usta milczą, dusza śpiewa” z operetki Wesoła wdówka F. Lehara; „Co się dzieje, oszaleje” z Księżniczki czardasza E. Kalmana czy „Wielka sława to żart” z „Barona cygańskiego”, walc „Nad pięknym, modrym Dunajem” i  nieśmiertelny "Marsz Radetzky'ego" Johanna Straussa. Ten koncert to program pełen uśmiechu, wzruszeń  i miłości do muzyki, w którym wykonawcy dzielą  się  z publicznością piękną zabawą, anegdotami i muzyczną wiedzą. Bardzo dobry pomysł na sobotni wieczór karnawałowy, który możecie Państwo  spędzić w Bytomskim Centrum Kultury i zapamiętać na zawsze.

Prowadzenie koncertu - Jacek Woleński

Solistka - Weronika Kowolik

Trąbki - Mateusz Zimnik, Marcin Kaintoch, Paweł Franke

Puzon - Grzegorz Łukaszczyk

Klarnety - Wanda Tanasiewicz, Artur Jaron

Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” im. Józefa Słodczyka pod dyrekcją Dariusza Kasperka

Czas trwania ok. 90 minut.

W orkiestrach dętych jest jakaś siła, a w Górniczej Orkiestrze Dętej „Bytom” z pewnością jest  wielka. Jako jedyny tego typu zespół działający w Bytomiu jest jego wizytówką. Dba o śląskie tradycje i dowodzi tego, że powinny być one kultywowane i sławione w całym kraju oraz na świecie. Dzisiejsza Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” powstała 100 lat temu, w 1920 r. jako orkiestra kopalni KWK Miechowice. Z czasem dołączali do niej muzycy innych zespołów działających przy niegdysiejszych bytomskich kopalniach, zasilając jej szeregi. Pasja, miłość do muzyki i regionu – to właśnie połączyło i łączy do dziś cały zespół. Dzięki temu jego członkowie nie tylko czerpią radość ze wspólnego muzykowania, ale i zarażają innych swoim zapałem. Dbają o to, by tradycja górniczych orkiestr dętych była nie tylko żywa, ale i aktywnie wpisywała się w krajobraz nowoczesnego Śląska.  Orkiestra wystąpiła w kilku filmach dokumentalnych, nagrała spot dla potrzeb konkursu Junior Eurovision 2019, a także zaprezentowała się w programie „Mam Talent”, jest również laureatem wielu prestiżowych nagród na festiwalach, paradach i przeglądach w Polsce i zagranicą. W swoim repertuarze posiada utwory muzyki poważnej, rozrywkowej, filmowej, tradycyjne śląskie pieśni, marsze, kolędy. Orkiestra zapewnia niezwykle piękną  oprawę każdej jubileuszowej uroczystości i występuje w przestrzeniach publicznych, sakralnych i plenerach.

DARIUSZ KASPEREK – dyrygent, muzyk klarnecista, pedagog. Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach. Współpracuje z Filharmonią Śląską w Katowicach, Teatrem Rozrywki w Chorzowie i Teatrem Nowym w Zabrzu. Współzałożyciel i członek zespołu kameralnego Maes-Trio. Koncertował w Europie, Chinach, Stanach Zjednoczonych. Uczestniczył w nagraniu kilkunastu płyt z muzyką poważną i rozrywkową. Laureat Złotej Płyty za nagrania partii solowych w albumie „Canzonetta” Kałudiego Kałudowa.  Od 2018 r. kapelmistrz Górniczej Orkiestry Dętej „BYTOM”. Laureat II nagrody i Srebrnego Medalu w kategorii „Dyrygent” na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Bösel w Niemczech.

WERONIKA KOWOLIK – urodzona w Pyskowicach bytomianka, studentka I roku wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach /klasa śpiewu dr hab. Gabrieli Silva/. Absolwentka Zespołu Szkół Technicznych nr 6 w Bytomiu-Szombierkach o  kierunku technik ekonomista i Państwowej Szkoły Muzycznej  II stopnia im. Grzegorza Fitelberga w Chorzowie - klasy śpiewu mgr Wioletty Białk. w Od najmłodszych lat wykazywała się dużą pasją do tańca klasycznego. Uczęszczała do Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu, którą z powodów zdrowotnych musiała przerwać, ale zamiłowanie do tego rodzaju sztuki pozostało. Wielokrotna uczestniczka warsztatów wokalno-tanecznych organizowanych przez Europejskie Stowarzyszenie Sztuki Connect Art. w Milówce i Żywcu oraz warsztatów gospel w Więcławicach Starych i Bytomiu. Kocha muzykę oraz śpiew. Współpracuje z różnymi muzykami, zespołami kameralnymi  i solistami biorąc udział w wielu koncertach, projektach kulturalnych, społecznych oraz akcjach charytatywnych. Od 2021 roku występuje z Górniczą Orkiestrą Dętą „Bytom”.

 Powrót

Partnerzy i Sponsorzy
Centrum Sztuki Współczesnej Kronika
Ta strona używa plików cookies w celu realizacji usług, statystyk i optymalizacji strony. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Polityka Cookies