Plac Karin Stanek 1, 41-902 Bytom
T: 32/ 389 31 09, E: sekretariat@becek.pl

Kalendarium imprez

2019-03-20

Śpiąca królewna - Balet Teatru BolshoiTeatr

Kiedy gramy?

Teatr Bolszoj w Beceku? Owszem, w ramach retransmisji HD największych dzieł z najwspanialszych sal koncertowych i teatrów na świecie. To nowa propozycja Beceku. I chcemy aby na stałe zagościła w naszym repertuarze. Rozpoczniemy od baletu Piotra Czajkowskiego „Śpiąca Królena” wystawionego na deskach Teatru Bolszoj. Będzie to też chrzest dla naszej nowej sali kinowej, czyli Glorii. 

 

„Śpiąca królewna” była pierwszym baletem, jaki powstał w ścisłej współpracy Piotra Czajkowskiego z choreografem baletu petersburskiego Mariusem Petipą. Jest też baletem charakterystycznym dla swej epoki i gustów carskiego dworu i arystokratycznej baletowej publiczności Petersburga. Realizacja spektaklu wymaga ogromnego nakładu środków i wielkiego zespołu wykonawców, a od samych tancerzy doskonałego opanowania sztuki tańca klasycznego.  Szczególne trudności twórca postawił przed odtwórczynią roli królewny Aurory – powszechnie ta partia jest uważana za bardzo trudną technicznie i kondycyjnie. Nie mniej popisowe są role męskie – księcia i Błękitnego Ptaka.

Przez ponad dwa wieki istnienia zespół baletowy moskiewskiego Teatru Bolszoj (Państwowego Akademickiego Wielkiego Teatru Rosji) wyrobił sobie markę nie tylko wśród wielbicieli sztuki tańca. Widzowie na całym świecie wiedzą, że Bolszoj oznacza najwyższą jakość, mistrzostwo techniczne i niespotykane piękno baletu i opery. Teatr Bolszoj rzadko występuje poza siedzibą, dlatego coroczny cykl transmisji i retransmisji najpiękniejszych przedstawień baletowych z Moskwy stał się prawdziwą gratką dla widowni całego świata.


LIBRETTO
Iwan Wsiewołożski i Marius Petipa wg baśni Charlesa Perraulta

CHOREOGRAFIA
Jurij Grigorowicz wg Mariusa Petipy

MUZYKA
Piotr Czajkowski

SCENOGRAFIA
Ezio Frigerio

KOSTIUMY
Franca Squarciapino

ŚWIATŁO
Vinicio Cheli

OBSADA
Księżniczka Aurora - Olga Smirnowa
Książę Desiré - Siemion Czudin
Wróżka Bzu - Julia Stiepanowa
Zła wróżka Carabosse - Aleksiej Łoparewicz
Błękitny Ptak - Artiom Bieliakow
Księżniczka Florina - Anastazja Denisowa
Pierwsi tancerze, soliści, koryfeje i zespół baletowy oraz orkiestra Teatru Bolszoj w Moskwie


DYRYGENT
Paweł Sorokin

 

Czas trwania:

Prolog i akt I – 65 minut
Przerwa – 15 minut
Akt II i III – 70 minut


Kiedy gramy?

05 kwietnia 2019 (piątek)

Miejsce: Sala Gloria
Godzina rozpoczęcia: 11:00
  • Bilet:
  • normalny - 20 zł
Zamów bilet


Powrót

Partnerzy i Sponsorzy
Centrum Sztuki Współczesnej Kronika
Ta strona używa plików cookies w celu realizacji usług, statystyk i optymalizacji strony. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Polityka Cookies