Plac Karin Stanek 1, 41-902 Bytom
T: 32/ 389 31 09, E: sekretariat@becek.pl

Kalendarium imprez

2021-06-23

Tryptyk Powstańczy - Pamięć ZiemiKoncerty

Kiedy gramy?

Przed nami dwie godziny niezwykłego, interdyscyplinarnego, multimedialnego spektaklu, w którym elementy muzyczne będą spajały się z tanecznymi, w niezwykłej scenografii video-artu przygotowanego specjalnie na to wydarzenie. Wzruszająca opowieść o rodzinie, poświęceniu i miłości do kształtowanej własnymi rękami ziemi, w wykonaniu 500. osobowego zespołu metropolitalnych artystów, w inscenizacji i reżyserii Karoliny Widery.

Muzyka pod kierownictwem muzycznym Yaroslava Shemeta, w wykonaniu chóru i orkiestry Filharmonii Śląskiej, a także najlepszych metropolitalnych chórów, orkiestr dętych, znakomitych solistów – śpiewaków: Joanny Woś oraz Piotra Lempy, zostanie dopełniona choreografią stworzoną specjalnie na to wydoarzenie przez wybitnych choreografów Henryka Konwińskiego oraz Jakuba Lewandowskiego. Oprócz tancerzy – solistów związanych na co dzień z Operą Śląską, wystąpią: zespół tancerzy z Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”, studenci i absolwenci Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu oraz Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark.

W ostaniej częsci widowiska usłyszmy Wojciecha Ciuraja - młodego, niezwykle zdolnego i ambitnego w swoich muzycznych projektach artystę wraz z zespołem oraz gośćmi specjalnymi Abradabem, Apostolis’em  Anthimos’em oraz Karoliną Skrzyńską. Twórczość Wojciecha Ciuraja idealnie wpisuje się w widowisko, artysta ma za sobą m.in. utwory nagrane na płytach, specjalnie przygotowane z okazji rocznicy Powstań Śląskich - trzecia „Kwiaty na hałdzie” właśnie miała swoją premierę.

 

PROGRAM:

HEJNAŁ MIASTA BYTOM  w wykonaniu trębacza Orkiestry Wojskowej w Bytomiu

PROLOG – „Pamięć ziemi” Klaudiusz Jania

CZĘŚĆ I – HISTORIA

Muzyka filmowa - Wojciech Kilar

„Portret damy”  Epilog 

„Król Münsteru”  Gloria 

„Zemsta”  Mazur 

„Ziemia obiecana”  Walc 

„Sól ziemi czarnej”  Prolog 

CZĘŚĆ II – WALKA

„Tryptyk Powstańczy” Józef Świder

słowa: Tadeusz Kijonka

CZĘŚĆ III – PAMIĘĆ

Koncert - Wojciech Ciuraj i goście specjalni: Abradab, Apostolis Anthimos oraz Karolina Skrzyńska.

Ze względu na pandemię oraz wytyczne w tym zakresie m.in. ministerstwa zdrowia oraz Sanepidu, na widowisko do Bytomia nie jesteśmy w stanie  zaprosić  wszystkich mieszkańców  Metropolii. Na płycie bytomskiego Rynku zostanie przygotowana siedząca strefa dla publiczności, będzie ona jednak zgodna z aktualnymi przepisami w tym zakresie. Wydarzenie nie jest imprezą masową.  Wiedząc jak wiele będziemy mieć ograniczeń od początku naszej pracy, założyliśmy i proponujemy alternatywną formę obejrzenia widowiska w czasie rzeczywistym – streaming na kanałe Youtube oraz profilach Facebook Bytomskiego Centrum Kultury i Gminy Bytom.

W Internecie widowisko będzie możliwe do zobaczenia jeszcze przez 24 godziny od jego zakończenia.

SZCZEGÓŁY https://becek.pl/tryptyk_powstanczy

Zadanie sfinansowano ze środków Górnośląskiej-Zagłębiowskiej Metropolii.


Kiedy gramy?

25 czerwca 2021 (piątek)

Miejsce: Bytom, Rynek
Godzina rozpoczęcia: 21:00


Powrót

Partnerzy i Sponsorzy
Centrum Sztuki Współczesnej Kronika
Ta strona używa plików cookies w celu realizacji usług, statystyk i optymalizacji strony. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Polityka Cookies