Plac Karin Stanek 1, 41-902 Bytom
T: 32/ 389 31 09, E: sekretariat@becek.pl

Kalendarium imprez

2021-09-16

Pałac w Miechowicach otwarty!PAŁAC W MIECHOWICACH

Zrewitalizowane mury oficyny pałacu Tiele-Wincklerów otworzyły  się dla publiczności. W dniach 11 do 13 września 2021 podczas Dni Otwartych w Parku Ludowym - Pałac w Miechowicach zanurzyliśmy się w historii rodu Tiele-Wincklerów. W otoczeniu Pałacu w Miechowicach odbyły się m.in. zajęcia kreatywne dla dzieci, wystawa prezentująca historię rodu Tiele-Wincklerów, który zamieszkiwał miechowicki pałac, koncerty kameralne, plenerowe spektakle teatralne dla najmłodszych i dorosłych widzów, spotkania z ciekawymi gośćmi. Podczas dni otwartych pałac odwiedziło ponad 4 600 osób. 

– Zastanawiam się, co powiedzieliby Franz Winkler, jego córka Waleska z mężem Hubertem i wreszcie ich córka Ewa, gdyby dziś mogli zajrzeć do swojego rodzinnego domu? Tego się nie dowiemy, ale być może ucieszyłby ich fakt, że pamięć o ich rodzinie ocalała – mówił podczas otwarcia Prezydent Mariusz Wołosz. – Odrestaurowana część pałacu będzie nie tylko atrakcją turystyczną i obiektem kulturalnym, ale przede wszystkim pomostem łączącym współczesność z historią naszego miasta – dodał Prezydent.

– Od początku zdawaliśmy sobie sprawę, że aby tchnąć życie w podniesiony z ruin obiekt, nie wystarczy tylko murarska zaprawa. Potrzebna była inicjatywa, zainteresowanie środowiska sztuki, edukacji, trzeciego sektora, a także samych mieszkańców. Spędziliśmy wiele długich godzin, opracowując koncepcję programową dla działalności pałacu – mówi Krystyna Jankowiak - Markwica, Dyrektorka Bytomskiego Centrum Kultury, które jest odpowiedzialne za zarządanie i tworzenie programu kulturalnego Pałacu w Miechowicach.

Odbudowa  neogotyckiego Pałacu Tiele-Wincklerów w Bytomiu-Miechowicach zakończyła się w grudniu 2020 r. Prace trwały 1,5 roku i zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji (całkowita wartość projektu wyniosła około 11,6 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej to ponad 5,5 mln zł). Ukryte w zieleni Parku Ludowego ruiny zmieniły się nie do poznania i są kolejnym punktem na kulturalnej mapie miasta. Przestrzeń użytkowa pałacu wynosi ok. 306 mkw, a  autorką koncepcji wystroju jest Małgorzata Szeremeta.

Pałacowi i jego mieszkańcom poświęcona jest wystawa „Miechowice – Pałac i jego mieszkańcy”, której kuratorką jest Izabella Wójcik-Kühnel, archeolożka, od wielu lat związana z Muzeum Górnośląskim, autorka publikacji i albumów m.in. o wielokulturowości  dziejów naszego regionu, także o mieszkance pałacu Matce Ewie.
Książka Izabelli Wójcik-Kühnel "
Anioł Miłosierdzia wśród dymów i mgły. O życiu Matki Ewy z Miechowic" w cenie 25 zł, do kupienia w Pałacu w Miechowicach oraz w kasie Bytomskiego Centrum Kultury.

Zobacz program Pałacu w Miechowicach na wrzesień 2021 

 Powrót

Partnerzy i Sponsorzy
Centrum Sztuki Współczesnej Kronika
Ta strona używa plików cookies w celu realizacji usług, statystyk i optymalizacji strony. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Polityka Cookies