Plac Karin Stanek 1, 41-902 Bytom
T: 32/ 389 31 09, E: sekretariat@becek.pl
Wielkość A A A
Kontrast A A

Kalendarium imprez

2021-11-28

Finał XV Bytomskiej Jesieni LiterackiejKoncerty, XV Bytomska Jesień Literacka

Kiedy gramy?

wystąpią:

LAUREACI JUBILEUSZOWEGO FESTIWALU „KWIATY NA KAMIENIACH”

z towarzyszeniem orkiestry „Power of winds” pod dyrekcją Klaudiusza Jani

oraz

MIREK I MAGDALENA CZYŻYKIEWICZ
w repertuarze z wyjątkową muzyką do tekstów wybitnych autorów i poetów, która wypełniła ich wspólny, najnowszy album „PIANO”.
 

Znany polski pieśniarz, gitarzysta, poeta, bard o najbardziej rozpoznawalnym męskim głosie Mirek Czyżykiewicz wraz z Magdaleną Czyżykiewicz-Janusz będą gośćmi jubileuszowej XXX edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Poetyckiej „Kwiaty na kamieniach”.

Zapraszamy Państwa do Bytomskiego Centrum Kultury na wieczór który inspiruje do kontaktu z ambitną piosenką, ważnym tekstem i oryginalną muzyką, na koncert niezwykły, zachwycający, precyzyjny, doskonały w swej konstrukcji, wykonany z niebywałym kunsztem, pietyzmem, wyrafinowaniem, który jednocześnie będzie bliski człowiekowi, nam wszystkim funkcjonującym w chaosie współczesnego świata, z którym nie do końca się godzimy. Muzyczne spotkanie, piosenka jaka pozwala zadać pytanie dokąd zmierzamy, dlaczego, co niesie nam czas, która pozwala marzyć, być nostalgicznym, wracać pamięcią do smaków i zapachów przeszłości, tego co naturalne i wyjątkowe w naszym życiu, która pozwala płakać, uśmiechnąć się, ale przede wszystkim zadumać, zatrzymać, przebudzić – po to aby żyć intensywniej, świadomiej, piękniej, pełniej i głębiej w jakości, by zaufać drugiemu człowiekowi, uwierzyć sobie w szczęściu i nieszczęściu każdej chwili.

Koncert nieprzeciętny ze sporą gamą uczuć, ulotnością, mocą refleksji, zadumy, wzruszenia, podnoszący na duchu, dokumentujący życie – nasze nastroje oraz emocje. Przed Państwem artyści, którzy śpiewają o tym co nas dotyka, co jest nam bliskie i drogie, swoim talentem dają schronienie i ukojenie dla skołatanych serc. Kraina łagodności, piosenka, która posiada bardzo dobry warsztat, podana z wielką atencją, delikatnością, finezją, czasem także ironiczna, pełna aluzji, gry onomatopeicznych słów, rozczulających brzmień, której ponadczasowość wynika z tekstów, gdyż są uniwersalne, zawsze aktualne oraz muzyki, która nigdy się nie starzeje, bo mimo upływu lat ciągle odkrywamy ją na nowo. Będą Państwo na tym wyjątkowym koncercie z uwagą od początku do końca słuchać i przeżywać.

Pod wieloma względami projekt ten jest unikatowy, dzięki wykonawcom muzycznych treści przede wszystkim, dzięki realizatorom multimediów i oświetlenia, którzy dopełnią wyjątkowości nastroju i ciekawej klamrze spinającej 30 lat Festiwalu „Kwiaty na kamieniach”, o co zadba bytomski bard i twórca, zarówno jesieni literackiej jak i festiwalu piosenki poetyckiej - Wiesław Ciecieręga.

Poezja ujęta w repertuarze albumu „Piano” pochodzi od artystów , którzy potrafią wiązać słowem, tworząc swego rodzaju życiowe historie, bliskie każdemu z nas. Obok trzech wierszy Jacka Bończyka, napisanych specjalnie na tę płytę "I znów mnie tylko pół", "Piano" oraz "Ostatni Lot", znalazła się też na albumie twórczość Grzegorza Tomczaka" Mówisz, że..." , wiersz Antoniego Murackiego " Droga do Emaus", "Dreszcz" Grzegorza Walczaka i piosenka, którą Piotr Bukartyk podarował na nową płytę artystów, a która nosi tytuł " PUK, PUK... (Orzech włoski)". Nie zabrakło również klasyków takich jak Jonasz Kofta („Niedomówienie”) oraz Zbigniew Herbert („Pora”). Zostały też wybrane i wykorzystane dwa wiersze, recytowane przez Mirosława Czyżykiewicza i Magdalenę Czyżykiewicz, których autorami są Josif Brodski - "Do Uranii" oraz Marina Cwietajewa - "Próba zazdrości". Słowom towarzyszą dwie gitary, klasyczna Teryksa Mirka oraz elektryczna Gibsona Magdaleny, we wspólnych opracowaniach muzycznych. Wszystkie kompozycje mają w sobie dużo przestrzeni, niewymuszonej lekkości, a jednocześnie stają się angażujące od pierwszego dźwięku, oddechu, słowa bez względu na to, czy mamy do czynienia z piękną melancholią („Ostatni lot”) czy bardziej energetyczną propozycją („Puk puk… (orzech włoski)”). Płyta "Piano" to opowieść o ludzkich emocjach, miłości i relacjach. Refleksyjna i klimatyczna, a jednocześnie z typowym "zadziorem", nie tylko za sprawą gitary elektrycznej Magdy, ale przede wszystkim dzięki szczególnemu brzmieniu głosu Mirka. To wyjątkowa forma połączenia twórczości tych dwojga artystów, próba syntezy pierwiastka męskiego i żeńskiego ich wspólnej pasji, oraz pracy na przestrzeni ostatnich lat. "Piano" ma swoją wyjątkową historię, a każdy utwór, kompozycja, dźwięk i aranżacja mają jakieś konkretne znaczenie i swoją małą opowieść.
 

MIROSŁAW CZYŻYKIEWICZ – artysta wszechstronny, pieśniarz, gitarzysta, kompozytor, poeta, malarz. Debiutował wierszami w ,,Radarze" w 1986 roku. W latach 1986-87 współpracownik ,,Zgryzu", programu Macieja Zembatego w III Programie Polskiego Radia. Ma na swoim koncie 11 płyt, albumów muzycznych i studyjnych. Jest autorem i wykonawcą wielu własnych tekstów i kompozycji oraz muzyki do słów m.in.: Norwida, Szekspira, Kofty, Barańczaka, Wysockiego, Osieckiej, Hardiego, Brodskiego czy Herberta. Płyty „Piano” nie byłoby bez żony Mirosława – Magdaleny. Świat Magdaleny i Mirka Czyżykiewiczów to ujmujące brzmienie dwóch gitar i ludzkiego głosu, mądre teksty o życiu.

Partnerem wydarzenia jest Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Bytomiu.


Kiedy gramy?

28 listopada 2021 (niedziela)

Godzina rozpoczęcia: 18:00
Zamów bilet


Powrót

Partnerzy i Sponsorzy
Centrum Sztuki Współczesnej Kronika
Ta strona używa plików cookies w celu realizacji usług, statystyk i optymalizacji strony. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Polityka Cookies